Ak by sa teraz v Poľsku konali parlamentné voľby, vyhrala by ich koalícia liberálnych strán Občianska platforma (PO) a Moderní
PODPORIŤ

Ak by sa teraz v Poľsku konali parlamentné voľby, vyhrala by ich koalícia liberálnych strán Občianska platforma (PO) a Moderní. Experti pokles popularity vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) spájajú s niekoľkými verejnosťou negatívne vnímanými krokmi.

Opozičná koalícia by podľa prieskumu spoločnosti Kantar Public získala 32 percent voličov, čo je päťpercentný nárast oproti podobnej marcovej ankete. PiS naopak päť percent stratila a v súčasnosti ju podporuje 29 percent voličov.

Médiá pripomínajú, že dvojica opozičných strán síce vytvorila koalíciu pri nedávnych voľbách do zastupiteľstiev niektorých miest, avšak nie je isté, či to isté urobí aj v parlamentných voľbách, ktoré sa budú konať budúci rok.

Vládnuca strana zažíva v posledných mesiacoch postupný pokles popularity z viac ako štyridsiatich percent, ktoré jej rôzne prieskumy prisudzovali ešte začiatkom roka. Podľa analytikov k tomu mohli prispieť spory s USA a Izraelom kvôli kontroverznému zákonu o vine za holokaust či snaha sprísniť už tak veľmi konzervatívny protipotratový zákon.

Popularite PiS nepomohlo ani odhalenie faktu, že bývalá premiérka Beata Szydlová vyplatila sebe a svojim ministrom “za tvrdú prácu” špeciálne prémie prevyšujúcu desať mesačných platov. Strana sa situáciu snažila zachrániť vyhlásením, že členovia vlády venujú tieto peniaze na charitu.

Pre PiS, ktorá vlani ťažila z nadpriemerného ekonomického rastu a klesajúcej nezamestnanosti, ide o zlú správu pred tohtoročnými komunálnymi voľbami, v ktorých si na lokálnej úrovni chcela potvrdiť svoju absolútnu väčšinu v parlamente.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies