Ak nedostaneme americké stíhačky, nakúpime ruské, hrozí Turecko
V prípade, že USA nedodajú Turecku najnovšie stíhačky F-35, by si Ankara namiesto nich mohla zaobstarať ruské lietadlá Su-57. Napísal to turecký provládny denník Yeni Safak. Návrh pozastaviť predaj amerických zbraní Turecku sa v americkom Kongrese objavil pomerne nedávno, pričom Ankara už vtedy pohrozila recipročnými krokmi.

Podľa tureckého denníka sa tamojšia vláda “za žiadnu cenu” nevzdá novej zásielky stíhačiek, ktorá bola dohodnutá na jún tohto roku. Za určitých okolností je preto možné, že si miesto amerických stíhačiek F-35 zaobstará neviditeľné lietadlá Su-57. A to “za polovicu ceny” ich konkurencie.

Ruská agentúra RIA Novosti však neskôr s odvolaním na svoj zdroj v tureckom obrannom priemysle informovala, že sa správa o Su-57 ako náhrade za F-35 opiera len o názory expertov, nie štátnych predstaviteľov.

“Nákup stíhačiek Su-57 tureckou armádou síce nevylučujem, zatiaľ to ale vyzerá skôr ako politický signál, ktorý Ankara vyslala do Washingtonu,” povedal agentúre RIA Novosti riaditeľ Centra pre analýzu svetového obchodu so zbraňami (Camtech) Igor Korotčenko.

Zrušením dodávok zbraní tureckej armáde začala americká vláda hroziť v reakcii na uzavretie dohody o nákupe rakiet S-400, ku ktorej medzi Ankarou a Moskvou došlo vlani v decembri. Podľa nej si Turecko od Ruska kúpi štyri batérie protivzdušnej obrany S-400 za cenu 2,5 miliardy dolárov. K dodávke rakiet by pritom malo dôjsť už v júli 2019.

Uzatvorenie tejto dohody už skôr kritizovali zástupcovia USA i NATO. Nepáči sa im nielen skutočnosť, že druhá najväčšia armáda NATO bude závislá na ruskej výzbroji, ale aj to, že zmluva bola podpísaná napriek platným protiruskými sankciám.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies