Akciový trh v USA vo štvrtok klesol, oslaboval tretí deň v rade

Akciový trh v USA vo štvrtok mierne klesol, pričom oslaboval už tretí deň v rade. Najviac stratil technologický sektor a firmy závislé na spotrebiteľských výdavkoch. Silný rast naopak dosiahol energetický sektor, ktorý profitoval z ďalšieho zvýšenia cien ropy. Tri hlavné burzové indexy stratili zhodne 0,2 %. Index S&P 500 uzatvoril na hodnote 3 103,54 bodu, Dow Jones na 27 766,29 bodu a Nasdaq na úrovni 8 506,21 bodu.

Investori privítali medializované informácie, podľa ktorých čínsky vicepremiér Liou Che pozval amerických predstaviteľov do Číny na rozhovory s cieľom zmierniť obavy z nedostatočného pokroku v obchodných rokovaniach. Čínske ministerstvo obchodu predtým zdôraznilo, že Peking sa stále usiluje o dohodu, ktorá je v záujme všetkých zúčastnených strán a správy o údajných komplikáciách v rozhovoroch odmietlo ako nepodložené špekulácie.

Finančnými trhmi v posledných dňoch otriasajú protirečivé informácie, ktoré prichádzajú z Washingtonu aj Pekingu. Prezident Trump začiatkom novembra vyhlásil, že predbežnú dohodu by mohol s čínskou hlavou štátu Si Ťin-Pchingom podpísať ešte tento mesiac. Agentúra Reuters však citovala zdroje z prostredia administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa, podľa ktorých rokovania sprevádzajú komplikácie. Pokiaľ sa včas nepodarí uzavrieť takzvanú „fázu jedna“ obchodných rokovaní hrozí, že USA k 15. decembru zvýšia clá na ďalšie čínske tovary.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies