AKTUÁLNE: Nemeckú SPD povedie Andrea Nahlesová. Prekvapením je zisk hlasov pre Langeovú, vyzývateľku Nahlesovej

Nemecká sociálna demokracia si dnes do svojho čela po prvýkrát vo 155 ročnej histórii zvolila ženu. Predsedníčkou SPD sa stala šéfka poslancov Andrea Nahlesová, ktorá na zjazde vládneho zoskupenia v porýnskom Wiesbadene menším rozdielom, než sa očakávalo, porazila vyzývatelku – starostku severonemeckého Flensburgu Simone Langeovú.

Delegáti najstaršej nemeckej demokratickej strany Langeovej dali 172 hlasov a Nahlesová získala 414, čo predstavuje 66,35 percenta odovzdaných platných hlasov.

O víťazstve političky prakticky nikto nepochyboval, sledovalo sa tak skôr, koľko percent hlasov Nahlesová dostane. Ako o dobrom výsledku straníci hovorili o prekonaní hranice 75 percent, čo sa ale Nahlesovej nepodarilo, a nemá tak podľa pozorovateľov úplne najsilnejší mandát.

Navyše sa teraz sociálna demokracia nachádza vo veľmi zložitej situácii, keď v prieskumoch verejnej mienky dosahuje rekordne nízkych výsledkov. Prepadák SPD zažila už v minuloročných parlamentných voľbách, v ktorých získala len 20,5 percenta hlasov, čo bolo najmenej od druhej svetovej vojny. Dôsledky neúspechu po niekoľkých mesiacoch pocítil vtedajší predseda Martin Schulz, ktorý z čela strany odišiel, a otvoril tak dvere Nahlesovej.

Niekdajšia ministerka práce a sociálnych vecí bude mať za úlohu v nasledujúcich dvoch rokoch stranu programovo aj personálne obnoviť. Vo svojom dnešnom prejave vyjadrila presvedčenie, že sa jej to môže podariť aj v čase, keď je SPD znovu súčasťou veľkej koalície s konzervatívnou úniou CDU / CSU kancelárky Angely Merkelovej. „Nie som nová. Poznám túto stranu,“ zdôvodňovala okrem iného dlhoročná politička, prečo by ju delegáti mali voliť.

Langeová stavila na opačnú kartu, a snažila sa stavať do úlohy zástankyňa radových členov a do opozície voči súčasnému „straníckemu establishmentu“. Aj keď doteraz na celonemeckej úrovni neznáma politička získala viac hlasov, než sa predpokladalo, na porážku Nahlesová to nakoniec nestačilo.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies