AKTUÁLNE: Ruská odveta za prípadný útok USA na Sýriu môže zasiahnúť britskú vojenskú základňu na Cypre
Rusko začalo presúvať svoje lode zo sýrskej základne v Tartuse ďalej do Stredozemného mora a bližšie k americkej bojovej lodi, napísal denník The Times s tým, že odveta za prípadný útok USA na Sýriu môže ohroziť britskú vojenskú základňu na Cypre.

Ruský veľvyslanec v Libanone Alexander Zasypkin v utorok povedal, že ak Američania zaútočia, potom Rusko raketami zostrelí a zaútočí aj na odpaľovacie miesta. Britský generál Richard Barrons povedal, že je to hrozba vojnou a znamená to, že Rusko je pripravené potopiť lode, útočiť na ponorky a zostreliť lietadlá.

The Times napísal, že sýrska armáda vypratala svoje veliteľstvo v Damasku. Odviezla odtiaľ personál i zbrane. Svojich ľudí odváža tiež spojenecký Hizballáh z pozícií blízkosti sýrskych vojenských základní na západe Sýrie. Podľa satelitných snímok Rusko presunulo svoje námorné lode zo základne v sýrskom Tartuse ďalej do Stredozemného mora a bližšie k pozíciám americkej vojnovej lode Donald Cook.

Britská vláda sa kvôli Sýrii dnes zíde na mimoriadnom zasadnutí. Podľa denníka The Times nemieni Mayová, podľa ktorej nemôže zostať použitia chemických zbraní bez odpovede, vypočuť volanie predsedu opozičných labouristov Jeremyho Corbyna, aby do rozhodovania o prípadnom útoku na Sýriu zapojila i parlament. Británia sa chce rovnako ako Francúzsko k prípadnému americkému útoku pripojiť. Má ísť o odvetu za údajný chemický útok na sýrskom Dumu.

O situácii v Sýrii bude dnes s britským ministrom zahraničia Borisom Johnsonom rokovať aj šéf nemeckej diplomacie Heiko Maas. Podľa neho USA, Francúzsko ani Británia doteraz Berlín nepožiadali, aby sa vojensky zapojil do prípadného útoku na Sýriu.

Británia má na cyperskej základni Akrotiri okrem iného osem bojových lietadiel Tornado s doletom 3900 kilometrov. Neďaleko je tiež šesť britských stíhačiek Typhoon so strelami typu vzduch-vzduch, ktoré majú útočiace stroje chrániť pred nepriateľskou paľbou.

Najväčším nebezpečenstvom pre lode, lietadlá a ponorky je podľa The Times obranný raketový systém S-400, ktorý má Rusko v Sýrii.

Vojenský odborník Michael Fabe povedal, že americká vojnová loď Donald Cook, ktorá je vo východnom Stredomorí, je dobre vyzbrojená a jej posádka dobre pripravená na to, aby čelila prípadným protiraketám. Je to ale podľa neho prvýkrát za generáciu, keď hrozí konflikt, pri ktorom je Rusko pripravené použiť svoje lode aj pozemnú vojenskú techniku ​​k vojenskému stretu na mori s USA a ich spojencami.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies