AKTUÁLNE: Saakašviliho zadržali v Kyjeve a deportovali do Poľska

Michail Saakašvili bol dnes v Kyjeve zatknutý. Bývalý gruzínsky prezident, ktorý viedol opozičné hnutie a demonštrácie v Kyjeve, bol následne deportovaný do Poľska. Informáciu ukrajinských médií potvrdili úrady.

Saakašviliho dnes údajne zadržali pracovníci ukrajinskej migračnej služby a pohraničného zboru. Server TSN uviedol, že bude vyhostený “do Európy”, podľa iných médií do Holandska alebo do Poľska, odkiaľ sa vlani v septembri na Ukrajinu dostal.

To sa o niečo neskôr naozaj stalo, Saakašvili bol deportovaný do Poľska. Podľa ukrajinských úradov nejde o zbavenie sa nepohodlného opozičného politika, ale o navrátenie Saakašviliho do krajiny, odkiaľ sa na Ukrajinu dostal, a to pri porušení ukrajinských zákonov.

“Podľa rozhodnutia súdov sa táto osoba nachádzala na území Ukrajiny nezákonne, a preto bola s dodržaním všetkých právnych náležitostí vrátená do krajiny, odkiaľ – s porušením ukrajinských zákonov – prišla,” povedal podľa webu televízie 112 hovorca pohraničnej služby Oleh Slobodjan.

Saakašviliho najprv zadržala v jednej gruzínskej reštaurácii v Kyjeve zásahová jednotka pohraničnej služby, sprevádzaná zástupcovia migračnej služby a polície. Podľa hovorcu tak bol Saakašvili upovedomený o “rozhodnutie príslušného orgánu o navrátenie do krajiny predchádzajúceho pobytu”. Strážcovia zákona podľa neho museli použiť silu, pretože je napadli ľudia zo Saakašviliho okolia.

Poľské médiá s odvolaním sa na poľskú pohraničnú stráž popoludní informovala, že Saakašvili už je vo Varšave. V stručnom komuniké oznámilI, že bývalý gruzínsky prezident bol prijatý v Poľsku na základe ukrajinskej žiadosti o readmisiu.

“Vzhľadom k tomu, že Saakašvili je manželom občianky členského štátu Európskej únie, bola žiadosť vybavená kladne,” píše sa v komuniké v narážke na Saakašviliho manželku s holandským občianstvom. Poľské ministerstvo zahraničia sa podľa serveru Onet.pl rozhodlo zdržať vyjadrenie k celej záležitosti.

Súvisiace články

2 miliardy eur na urýchlenie založenia Európskej rady pre inováciu

Peter Králik

NATO prestane komunikovať s Nemeckom, ak Berlín zavedie 5G sieť za pomoci Číny

TASR

Stovka policajtov vycestuje: Slovensko ich pošle do Macedónska aj do Srbska kvôli migrácii

redakčný výber
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy
Počkajte prosím...

Odoberať EuroRešpekt

Chcete byť informovaní o najnovších článkoch EuroRešpektu?