AKTUÁLNE: Saakašviliho zadržali v Kyjeve a deportovali do Poľska

Michail Saakašvili bol dnes v Kyjeve zatknutý. Bývalý gruzínsky prezident, ktorý viedol opozičné hnutie a demonštrácie v Kyjeve, bol následne deportovaný do Poľska. Informáciu ukrajinských médií potvrdili úrady.

Saakašviliho dnes údajne zadržali pracovníci ukrajinskej migračnej služby a pohraničného zboru. Server TSN uviedol, že bude vyhostený „do Európy“, podľa iných médií do Holandska alebo do Poľska, odkiaľ sa vlani v septembri na Ukrajinu dostal.

To sa o niečo neskôr naozaj stalo, Saakašvili bol deportovaný do Poľska. Podľa ukrajinských úradov nejde o zbavenie sa nepohodlného opozičného politika, ale o navrátenie Saakašviliho do krajiny, odkiaľ sa na Ukrajinu dostal, a to pri porušení ukrajinských zákonov.

„Podľa rozhodnutia súdov sa táto osoba nachádzala na území Ukrajiny nezákonne, a preto bola s dodržaním všetkých právnych náležitostí vrátená do krajiny, odkiaľ – s porušením ukrajinských zákonov – prišla,“ povedal podľa webu televízie 112 hovorca pohraničnej služby Oleh Slobodjan.

Saakašviliho najprv zadržala v jednej gruzínskej reštaurácii v Kyjeve zásahová jednotka pohraničnej služby, sprevádzaná zástupcovia migračnej služby a polície. Podľa hovorcu tak bol Saakašvili upovedomený o „rozhodnutie príslušného orgánu o navrátenie do krajiny predchádzajúceho pobytu“. Strážcovia zákona podľa neho museli použiť silu, pretože je napadli ľudia zo Saakašviliho okolia.

Poľské médiá s odvolaním sa na poľskú pohraničnú stráž popoludní informovala, že Saakašvili už je vo Varšave. V stručnom komuniké oznámilI, že bývalý gruzínsky prezident bol prijatý v Poľsku na základe ukrajinskej žiadosti o readmisiu.

„Vzhľadom k tomu, že Saakašvili je manželom občianky členského štátu Európskej únie, bola žiadosť vybavená kladne,“ píše sa v komuniké v narážke na Saakašviliho manželku s holandským občianstvom. Poľské ministerstvo zahraničia sa podľa serveru Onet.pl rozhodlo zdržať vyjadrenie k celej záležitosti.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies