AKTUÁLNE: Talianske voľby vyhrala stredopravá koalícia
Podľa prvých odhadov výsledkov nedeľňajších parlamentných volieb v Taliansku vyhrala stredopravá koalícia, v ktorej sú najvýraznejšími silami strana Forza Italia (FI) expremiéra Silvia Berlusconiho a protiimigračnáí a euroskeptická Liga severu (LN) Mattea Salviniho.

Ako najsilnejšia jednotlivá strana z volieb podľa odhadov vzišlo populistickej protestné Hnutie piatich hviezd (M5S). Prognózy napovedajú, že ani jedna z hlavných politických aktérov nezíska parlamentnú väčšinu.

Talianska spravodajkyňa britského denníka The Guardian uviedla, že zhruba polovica Talianov, ktorí dorazili k urnám, podporila populistické strany, skôr považované za okrajové.

Jeden z vedúcich predstaviteľov M5S Alessandro Di Battista podľa AP hovoril v súvislosti s odhadmi o “triumfe” hnutia. Ďalší činiteľ M5S Riccardo Fraccaro už sa dal počuť, že jeho strana bude pre vytvorenie budúcej talianskej vlády kľúčová. “Nikto nebude schopný vládnuť bez M5S,” dodal Fraccaro.

Podpredseda Ligy severu Giancarlo Giorgetti zatiaľ podľa agentúry ANSA povedal, že o ďalšom postupe bude strana najprv hovoriť so svojimi spojencami z koalície. Špekulovalo sa ale o tom, že ak koalícia nezíska väčšinu, mohla by Liga severu spojiť sily s Hnutím piatimi hviezd.

Šéf poslancov Berlusconiho po zverejnení prvých odhadov potvrdil, že ak Liga severu získa v rámci koalície najviac kresiel v snemovni, bude jej šéf Matteo Salvini koaličným kandidátom na premiéra.

Vládnuca Demokratická strana bývalého premiéra Mattea Renziho podľa prvých odhadov skončila tretia a uviedla, že ak sa prognózy potvrdia, odchádza do opozície.

Výsledky sa budú upresňovať v priebehu skorých ranných hodín, okolo piatej hodiny rannej sa podľa talianskych médií budú blížiť skutočnému výsledku. Oficiálne výsledky majú vyhlásené v pondelok o 14:00.

Volebná účasť presiahla podľa ministerstva vnútra 70 percent.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies