AKTUÁLNE: USA zvýšia o tretinu výdavky na amerických vojakov v Európe

Spojené štáty v stredu oznámili svojim spojencom v NATO, že v budúcom roku zvýšia rozpočet určený pre rozmiestňovanie amerických vojakov v Európe o 35 percent. Celkovo sa takéto výdavky majú v roku 2019 vyšplhať na 6,5 ​​miliardy dolárov. Pre tento rok bol nárast 40-percentný, informovala agentúra AFP.

USA zvýšenie výdavkov oznámili na začatku dvojdňového zasadnutia ministrov obrany členských štátov NATO. „Je to podnet pre Európanov, aby robili viac pre svoju obranu,“ poznamenal generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg pred začatím rokovaní.

„Aby sme naše národy udržali v bezpečí, potrebujeme viac výdavkov na obranu, investície do kľúčových kapacít a sily pre misie a operácie NATO. Inými slovami, viac peňazí, kapacít a príspevkov, „vysvetlil Stoltenberg.

Spojenci sa v minulosti zaviazali zvýšiť vojenské výdavky na dve percentá hrubého produktu do roku 2024. Väčšina členských krajín NATO vrátane ČR ale doteraz tento zámer neplní.

Spor o iniciatívu členov EÚ

Na zasadnutí sa v tejto súvislosti dostala otázka „stálej posilnenej spolupráce“ 25 krajín Európskej únie v obrannej oblasti, ktorú príslušné krajiny iniciovali koncom minulého roka. Štáty, ku ktorým patrí aj SR, chcú spolupracovať v rade konkrétnych projektov – známe už je 17 z nich. Štáty majú zladiť svoje obranné schopnosti a prípadne sa špecializovať tak, aby sa ich možnosti vhodne dopĺňali. Európski politici ale uisťujú, že nejde o vznik európskej armády.

Podľa AFP však iniciatíva vzbudila pochybnosti Američanov i Kanady, Nórska, Islandu a Albánsko, aby nešlo o pokus nahrádzať NATO. USA sa tiež obávajú o stratu európskeho trhu pre svoje zbrane v prípade, že by boli nahradzované výrobkami európskeho pôvodu. Podľa európskych diplomatov nie je ale postoj USA spravodlivý, pretože európske zbrojárske firmy nemajú podobné podmienky pre to, aby sa mohli uplatniť na severoamerickom trhu.

„Byť členom aliancie neznamená povinnosť závisieť na americkom zbrojnom priemysle,“ citovala AFP jedného európskeho diplomata.

Súvisiace články

Bezpečnostná únia: Európsky informačný systém registrov trestov príslušníkoch tretích krajín

Peter Králik

2 miliardy eur na urýchlenie založenia Európskej rady pre inováciu

Peter Králik

NATO prestane komunikovať s Nemeckom, ak Berlín zavedie 5G sieť za pomoci Číny

TASR
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy