Aliancia USA, Kanady a Japonska presadzuje jadrovú energiu
Nové jadrové partnerstvo Nuclear Innovation: Clean Energy Future (NICE Future) predstavili Spojené štáty, Kanada a Japonsko. Projekt má propagovať jadrovú elektrinu ako zdroj čistej energie po celom svete a ako variantu v boji proti zmenám klímy, píše World Nuclear News

 

V debatách o ochrane klímy a znižovaní emisií skleníkových plynov by sa nemalo zabúdať na dôležitú úlohu využívania jadrovej energetiky. O tom je presvedčená súčasná americká administratíva. Snaha prezidenta Donalda Trumpa vytvoriť novú dohodu o znižovaní emisií tým, že Spojené štáty vystúpia z parížskej klimatické dohody, vo svete nenašla ďalšieho spojenca.

Americká klimatická diplomacia sa teraz snaží ísť pozitívnou cestou a upozorniť na kladné stránky využívania jadrovej energetiky v boji s globálnymi zmenami klímy, uviedol časopis Forbes.

Na konferencii ministrov energetiky v Kodani Spojené štáty predstavili jadrové partnerstvo, ktoré nazvali Nuclear Innovation: Clean Energy Future (NICE Future). Aliancia je tvorená tiež Kanadou a Japonskom.

Spojené štáty chcú touto iniciatívou podporiť využívanie jadra ako čistého zdroja, ktorý neprodukuje emisie skleníkových plynov. “Ak to svet myslí so znižovaním emisií a zároveň s rastom ekonomiky vážne, potom vlády musia zvažovať všetky možnosti bezuhlíkovej výroby elektriny, čo zahŕňa aj čistú a spoľahlivú jadrovú energiu,” zdôraznil námestník amerického ministra energetiky Dan Brouillette.

K jadrovej aliancii sa v Kodani pridali z nových krajín EÚ tiež Poľsko a Rumunsko. Podporu jadru vyjadrila aj Veľká Británia, Rusko, Spojené arabské emiráty alebo Argentína.

Alianciu podporila aj riaditeľka Svetovej jadrovej asociácie Agneta Risingová. Jadro podľa nej musí zohrávať dôležitú úlohu v budúcom globálnom energetickom mixe, ktoré podporí aj ekonomický rozvoj.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies