Američania potopili Kurdov, dohodli sa s Tureckom
Turecko vo svojej snahe oslabiť kurdských separatistov, dosiahlo štvorstrannej dohody ohľadom postupu v severnom Iraku, kde má základne zakázaná turecká Strana kurdských pracujúcich (PKK), ktorých základne Turecko nedávno bombardovalo. S Američanmi dosiahli Turci dohody o stiahnutí kurdskej milície YPG z Manbidža, ktorá tam zanechá svoje zbrane. USA pritom Kurdov v oblasti doteraz podporovali.

Podobný postup sa má uplatniť aj v ďalších oblastiach Sýrie ovládaných Kurdmi, uviedol v utorok turecký minister zahraničia Mevlut Cavusoglu. Keď Cavusoglu informoval o svojej pondelkovej schôdzke s americkým ministrom zahraničia Mikom Pompeem povedal, že príslušníci YPG opustia mesto Manbidž potom, čo odovzdajú svoje zbrane, a tureckí a americkí vojaci budú riadiť provinciu v súlade s plánom, píše The New York Times.

“Zbrane, ktoré Spojené štáty poskytli YPG, budú vrátené,” zdôraznil Cavusoglu.

Uviedol, že celý proces má trvať šesť mesiacov a bude rozdelený do troch fáz. V prvej fáze sa proces pripraví, v druhej sa prípravy zhodnotia a potom sa začnú odovzdávať zbrane a milície sa stiahnu. “V tretej fáze sa tiež rozhodne, kto bude vládnuť v oblasti a kto kam umiestni bezpečnostné tímy. To povedie k stabilite Manbidža. “Spojené štáty chcú, aby oblasti vládli miestni obyvatelia.

Milície YPG v utorok vo vyhlásení uviedli, že americkí poradcovia týchto oddielov v oblasti Manbidža, ktorí ich cvičili, ukončili svoju prácu.

“Ak uspejeme, uplatníme rovnaký model v ostatných oblastiach držaných YPG. To je v našom (spoločnom) pláne, “zdôraznil turecký minister. Týkať by sa to malo Rakky, pohraničného mesta Koban aj ďalších oblastí, píše  Jerusalem Post.


Plán hodnotí veľmi vysoko, aj keď nejde o medzinárodnú zmluvu: “Je to za hranicami medzinárodnej dohody, je to cestovná mapa, ktorej uplatnenie bude mať dopad na naše vzájomné vzťahy. Môžeme povedať, že to, ako bola podporená, predstavuje pozitívny trend, ale musíme vidieť jej uplatnenie. ”

Manbidž bol ohniskom sporov. Keď ho kurdské milície po niekoľkotýždňových ťažkých bojoch s Islamských štátom v lete 2016 oslobodili, Turecko sa ohradilo a chcelo, aby sa milície YPG hneď stiahli. Ankara opakovane hrozila, že na mesto zaútočia bez ohľadu na prítomnosť amerických poradcov.

YPG sa pritom značnou mierou podieľali na porážke Islamského štátu v Sýrii. Spočiatku boli jedinou silou, ktorá niesla hlavnú ťarchu bojov, a nakoniec oslobodili aj Rakku a teraz pokračujú v prenasledovaní zvyškov radikálov v oblasti.

Cavusoglu zdôraznil, že ide o čisto americko-turecký plán a “žiadna tretia krajina v ňom nehrá rolu”. Súčasne podčiarkol, že dohoda s Washingtonom “nie je alternatívou k spolupráci s Moskvou o riešení situácie v Sýrii”. Je však otázka, ako sa Moskva k tejto iniciatíve bude stavať, pretože Bašár Asad chce kontrolovať celú Sýrii.

Podľa denníka Hürriyet ale turecký minister priznal, že Američania nemienia YPG označiť ako teroristickú organizáciu, ako to urobilo Turecko, ktoré ju považuje za odnož PKK. Cavusoglu tiež oznámil, že Turecko, Spojené štáty, Irak a kurdská regionálna vláda v irackom Kurdistane sídliaca v Irbile budú spolupracovať na porážke PKK na severe Iraku.

“Bude tu štvoruholník spolupráce medzi Tureckom, USA, Bagdadom a Irbile, pretože PKK je aj nepriateľom Irbile,” tvrdí turecký minister.

“Sme odhodlaní vyhnať PKK od našich hraníc. Kľúčová je podpora Iraku, pretože je to nakoniec iracká pôda, “povedal Cavusoglu. Turecko už niekoľko rokov na oblasť útočí, podniklo tam i pozemnú ofenzívu. Letecké bombardovanie v posledných týždňoch zosilnelo.

“PKK opustila Sindžár, ale je stále prítomná v horách Kandil. My vyčistíme všetky tieto oblasti, “vyhlásil Cavusoglu, hoci v Sindžári nikdy nebola PKK, ale kurdskí Pešemrgovia a skupina napojená na YPG.

Turecko a jeho prezident Recep Tayyip Erdogan sa dlhodobo snaží zlikvidovať PKK, pretože sa bojí, že by kurdskí separatisti mohli odtrhnúť juhovýchod krajiny. Minulý týždeň vyhlásil, že domovom Kurdov je Turecko.

Súčasne kurdskú otázku používa ako predvolebný tromf. Protikurdská rétorika a akcie proti Kurdom mu pomohli v novembri 2015 vyhrať opakovane voľby, keď v júnových jeho strana nezískala väčšinu. 24 júna sa uskutočnia predčasné parlamentné a prezidentské voľby, v ktorých chce ešte viac upevniť svoju moc.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies