Američania sa pripravujú na prekonanie čínskej špionáže na summite v Singapure
Americké tajné služby sa pripravujú na boj proti čínskej špionáži počas summitu Donalda Trumpa sa severokórejským vodcom Kim Čong-unom v Singapure. Washington sa totiž obáva, že sa Čína pokúsi získať dôležité tajné informácie pomocou svojich agentov, skrytých kamier a odposluchov. Televízii NBC to povedali členovia americkej spravodajskej služby. Podľa nich sa v Singapure zrovna teraz nachádza najnovšie špionážne bojisko.

Čínska rozviedka je známa tým, že dokáže napichnúť takmer všetko. Od hotelových kľúčov, cez kreditné karty, až po darčeky pre amerických návštevníkov. Podľa zdrojov televízie NBC majú Číňania v Singapure rozsiahlu spravodajskú sieť a budú chcieť vedieť, čo sa na schôdzke Trumpa s Kimom bude diať.

Americkí spravodajcovia odhadujú, že zrovna tam v budúcom týždni Peking nasadí všetok svoj špionážne arzenál. Podľa nich je veľmi pravdepodobné, že sa čínski agenti pokúsia nasadiť ploštice do telefónov a počítačov americkej delegácie.

“Počas summitu môže byť prítomná čínska rozviedka. Peking v posledných rokoch uprednostňuje odpočúvanie a kamerové sledovanie. Ich technická zdatnosť pokročila, “povedal pre NBC Jeremy Bash, bývalý personálny šéf CIA.

Medzi spravodajcovia panujú napríklad obavy, že Čína umiestňuje svoje informátorov do radov čašníkov a ďalších zamestnancov v singapurských baroch a reštauráciách. Tí by mali mať za úlohu tajne odpočúvať amerických zákazníkov a zistené informácie potom odovzdávať svojim čínskym nadriadeným.

Podľa NBC sa Biely dom pripravuje tiež na elektronické odpočúvanie. V priestoroch hotela Capella, kde sa bude summit konať, by totiž čínska rozviedka mohla potajme umiestniť nahrávacie zariadenia – ploštice.

Američania preto plánujú prehľadať všetky miestnosti, kde by mohli delegácie rokovať. Hrozí totiž, že by v nich mohla byť nastrčené odpočúvacia technika. Bezpečnostné zložky v miestnostiach tiež vztýčia stany, aby boli zablokované aj kamery kvôli prezeraniu citlivých dokumentov.

Zdroje NBC povedali, že členovia americkej delegácie boli poučení, aby počas dôverných rozhovorov vyberali batérie zo svojich telefónov. Peking totiž už v minulosti niekoľkokrát dokázal preniknúť do mobilných zariadení aj v čase, keď boli vypnuté.

Trumpov sprievod by mal podľa bezpečnostných zložiek počítať aj s tým, že v ich izbách môžu byť vopred nastrčené skryté nahrávacie zariadenia a Číňania ich budú sledovať.

Podľa zdrojov NBC sú čínske spravodajské služby v oblasti špionáže čím ďalej pokročilejšie. “Čína je veľmi agresívnym hráčom na špionážnym poli. Na dosiahnutie svojich cieľov využíva čoraz viac sofistikovaných nástrojov, “povedal televízii hovorca americkej národnej kontrarozviedky Dean Boyd.

Peking vraj v dnešnej dobe zvládne, pod zámienkou získať tajné informácie, napichnúť takmer čokoľvek. Číňania svoje ploštice dokážu inštalovať do kreditných kariet, kľúčeniek, šperkov a alebo i pozvánok.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies