Američania sýrskemu režimu: Ak sa nepodarí zastaviť násilie, sme pripravení zasiahnuť
Vojenské útoky sýrskeho vládnuceho režimu proti civilistom v oblastiach ovládaných povstalcami nadobúdajú na intenzite. Ak sa nepodarí efektívne zastaviť toto násilie Bezpečnostnou radou OSN, sú Spojené štáty pripravené zasiahnuť. Informuje Reuters.

Oznámila to dnes americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová, ktorá upozornila, že USA sú pripravené zakročiť, ak budú musieť, a to rovnako ako tomu bolo vlani. Vtedy v reakcii na chemický útok v sýrskom meste Chán Šajchún vypálili americké lode rakety na sýrsku armádnu základňu.

“Nie je to cesta, ktorou by sme sa chceli vydať, ale sme na ňu pripravení,”, povedala podľa agentúry Reuters Haleyová v prejave k BR OSN v New Yorku.

Už pred dvoma týždňami BR OSN vyzvala k pokoju zbraní. Jej jednomyseľne prijatá rezolúcia žiada, aby sa prímerie v celej Sýrii začalo dodržiavať bezodkladne a trvalo minimálne 30 dní. Boje ale pokračujú.

Generálny tajomník OSN António Guterres medzitým vyzval Bezpečnostnú radu, aby okamžite zaistila do východnej Ghúty prístup humanitárnym pracovníkom. “Je nevyhnutné, aby bola umožnená humanitárna evakuácia (z východnej Ghúty),” uviedol Guterres.

Taktiež vyzval všetky štáty, aby zabezpečili rešpektovanie prímeria. Poznámka však nebola výslovne adresovaná Rusku, ktoré je spojencom sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Zástupca Ruska pri OSN Vasilij Nebenzja medzitým označil východnú Ghútu za “semenisko terorizmu” a povedal, že sýrska vláda má úplné právo snažiť sa odstrániť hrozbu, ktorá terorizuje sýrskych civilistov.

Východná Ghúta, ktorú ovládajú povstalci a radikáli, je od 18. februára cieľom sústredeného bombardovania sýrskych vládnych vojsk. Pri náletoch, ktoré pokračujú napriek rezolúcii OSN o prímerí, prišlo už o život viac ako 1000 ľudí. Uväznených v tejto enkláve na okraji Damašku je stále asi 400.000 civilistov.

Za posledné tri týždne bojov zomrelo vo východnej Ghúte vyše 1000 ľudí, podľa exilovej Sýrskej organizácie pre ľudské práva (SOHR) bola oblasť vystavená zrejme minulý týždeň chemickému útoku. Ruské médiá dnes informovali, že sýrska armáda našla vo východnej Ghúte dielňu, v ktorej povstalci vyrábali chemické zbrane.

SOHR chemický útok v Ghúte pripisuje sýrskym vládnym silám. Americký minister obrany James Mattis odkázal, že by považoval za nerozvážne, keby Asadova armáda uskutočňovala chemické útoky.

Sýrska armáda sa podľa agentúry Interfax domnieva, že povstalci pripravovali provokácie, aby vina za chemické útoky padla na sýrsku armádu. Zvyšky látok používaných na výrobu chemických zbraní sa našli po stiahnutí povstalcov z južného sektoru východnej Ghúty.

Boje pokračovali aj dnes. V nedeľu sa sýrskej armáde a jej spojencom podarilo izolovať dumu, čo je posledná bašta povstalcov. Celá oblasť Ghúty je kvôli postupu sýrskej armády teraz rozdelená na tri zóny. SOHR tvrdí, že za 21 dní prišlo o život vyše 1130 civilistov, medzi ktorými bolo cez 200 detí. Zranených je podľa toho istého zdroja 4400 ľudí.

Tisíce rodín utieklo pred bombardovaním do Dumy a mnoho ľudí sa utáborilo na uliciach a v parkoch. Podľa tamojšej opozičnej rady je situácia na mieste katastrofická: chýbajú podzemné úkryty, kam by sa civilisti mohli schovať a nálety znemožnili dopraviť telá mŕtvych na cintorín pri meste; najmenej 70 ľudí tak bolo pochovaných v parku. Desiatky ľudí navyše zostávajú uväznené pod sutinami vybombardovaných domov a záchranári sa k nim nemôžu dostať, uviedli miestni obyvatelia.

Jedna z hlavných skupín bojujúcich vo východnej Ghúte dnes oznámila, že sa dohodla na evakuácii zranených. Džajš al-Islam rokovala prostredníctvom OSN s Ruskom. Podľa predchádzajúcich správ je z východnej Ghúty potreba evakuovať až 1000 ľudí. Džajš al-Islam, čiže Armáda islamu, pôsobí hlavne v dume. Stojí za ňou Saudská Arábia a jej politickou požiadavkou je nahradiť sýrsku vládu kabinetom zloženým z technokratov, ktorí budú zastupovať všetky skupiny Sýrčanov.

 

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies