Americká Federálna komisia pre obchod (FTC) vyšetruje Facebook kvôli postupu pri ochrane súkromia
Americká Federálna komisia pre obchod (FTC) vyšetruje sociálnu sieť Facebook kvôli jej postupu pri ochrane súkromia. Vyšetrovanie začalo po zverejnení informácií, že údaje o viac ako 50 miliónoch užívateľov facebooku sa dostali do rúk politickej konzultačnej firmy Cambridge Analytica.

Vyplýva to z včerajšieho vyhlásenia FTC. Facebook tiež začal vyšetrovať nemecký kartelový úrad, oznámil dnes jeho prezident Andreas Mundt.

“FTC berie veľmi vážne nedávne správy z tlače, ktoré vyvolávajú značné obavy týkajúce praktík Facebooku v oblasti ochrany súkromia. Dnes FTC potvrdzuje, že vykonáva otvorené neverejné vyšetrovanie týchto praktík,” uviedol úradujúci riaditeľ úradu pre ochranu spotrebiteľov v rámci FTC Tom Pahl vo vyhlásení. FTC zriedka potvrdzuje vyšetrovanie pred oficiálnym podaním sťažnosti. Výnimkou sú prípady závažného verejného záujmu.

Médiá už minulý týždeň s odvolaním sa na zdroje informovali, že FTC skúma, či Facebook neporušil súdny zmier z roku 2011 týkajúce sa jeho praktík pri ochrane osobných údajov. Ak FTC zistí, že Facebook porušil podmienky dohody, môže mu udeliť pokutu v poriadku tisícov dolárov za každý deň, kedy firma dohodu porušila. Celková suma by mohla dosiahnuť miliárd dolárov.

Facebook včera vo vyhlásení uviedol, že spoločnosť je pevne odhodlaná chrániť informácie o ľuďoch a víta príležitosť odpovedať na otázky FTC.

Akcie Facebooku v reakcii na oznámenie vyšetrovanie FTC prudko klesajú. Minulý týždeň akcie firmy oslabili o 13 percent. To bol najhorší týždenný výkon od júla 2012, čo bolo zhruba dva mesiace po tom, čo Facebook vstúpil na burzu.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies