Americký prezident Donald Trump predĺžil dočasnú výnimku z platenia ciel na dovoz hliníka a ocele pre Európsku úniu a ďalšie krajiny do 1. júna
Oznámil to Biely dom. Rokovania o trvalej výnimke budú naďalej pokračovať s EÚ, Kanadou a Mexikom. Kanada a Mexiko teraz rokujú s USA o novej podobe Severoamerickej dohody o voľnom obchode (NAFTA). S Argentínou, Austráliou a Brazíliou sa už Spojené štáty v zásade dohodli a do mesiaca majú byť dohodnuté všetky podrobnosti dohody. Južná Kórea sa dohodla na trvalom oslobodení od ciel na oceľ, napísala agentúra AP.

Predĺženie výnimky bolo oznámené len niekoľko hodín pred jej vypršaním. Výnimka mala skončiť dnes v 6:01 stredoeurópskeho času, upozornila agentúra Reuters. “Vláda predlžuje rokovania s Kanadou, Mexikom a Európskou úniou o záverečných 30 dní. Vo všetkých týchto rokovaniach sa vláda zameriava na kvóty, ktoré obmedzia dovoz, zabránia prekládke a ochráni národnú bezpečnosť,” uvádza sa vo vyhlásení.

Južná Kórea je oslobodená od ciel, pretože sa dohodla na kvótach v rámci rokovaní o aktualizácii vzájomnej obchodnej dohody. Kórea súhlasila, že zníži dodávky ocele do USA z minuloročnej úrovne o zhruba 30 percent. Clá na hliník však stále platia aj pre Kóreu. EÚ, Kanada a Mexiko trvajú na tom, že neprijmú kvóty, aby získali trvalé výnimky z ciel. Kanada je najväčším vývozcom ocele do USA. EÚ každoročne vyvezie do USA oceľ za 6,4 miliardy eur. Únia pohrozila, že ak na ňu Spojené štáty zavedú clá, zavedie vlastné odvetné clá na americký tovar od kozmetiky po motocykle, ktorého ročná hodnota dovozu do EÚ dosahuje 2,8 miliardy eur.

Podľa skorších správ nemeckých médií USA požiadali EÚ, aby dobrovoľne obmedzila vývoz ocele a hliníka do USA na 90 percent priemernej úrovne z rokov 2016/2017. To by predstavovalo zníženie vývozu o 16,3 percenta. Európska komisia však túto požiadavku odmietla a označila ju za neprijateľnú. Trump rozhodol u uvalenie ciel na dovoz ocele vo výške 25 percent a desaťpercentného clá na dovoz hliníka v marci. EÚ a šiestim ďalším krajinám však Trump udelil dočasnú výnimku z platenia ciel do 1. mája s tým, že do tej doby sa budú USA snažiť sa všetkými partnermi vyjednať dlhodobú dohodu o trvalom vyňatí z platenia cla.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies