Americký torpédoborec sa blíži k ruskej základni v Sýrii. Možný útok na Sýriu je v skutočnosti útokom na Rusko
“Každý za svoje činy zaplatí. On (ruský prezident Vladimir Putin) zaplatí, každý zaplatí,” vyhlásil šéf Bieleho domu

Americký torpédoborec USS Donald Cook, ktorý je vybavený okrídlenými raketami Tomahawk a systémom protiraketovej obrany Igis, sa nachádza približne 100 kilometrov od sýrskeho prístavu Tartús, kde sa nachádza základňa materiálovo-technického zabezpečenia ruských jednotiek pôsobiacich v Sýrii. Informovala o tom agentúra Interfax s odvolaním sa na televíznu stanicu CNN Türk.

Interfax v tejto súvislosti citoval vyhlásenie predsedu branného výboru ruskej Štátnej dumy Vladimira Šamanova, podľa ktorého Spojené štáty neupozornili Rusko na priblíženie sa flotily svojich lodí k ruskej základni v Tartúse.

Šamanov pripomenul, že v medzinárodnej praxi je zvykom informovať sa navzájom o podobných udalostiach. Dodal, že Rusko na americké lode nebolo upozornené, aj keď má ratifikované zmluvy o prenájme vojenských základní Tartús a Humajmím v Sýrii.

Šamanov vo svojom vystúpení na pôde Štátnej dumy kritizoval Spojené štáty a ich prezidenta Donalda Trumpa, ktorý “sa vyhráža” úderom na Sýriu, a to “bez ohľadu na to, či vo veci podozrení zo spáchania chemického útoku v sýrskom meste Dúmá bude prijatá rezolúcia Bezpečnostnej rady OSN”. “Všetko to zaváňa udalosťami, ktoré idú nad rámec všeobecne uznávaných medzinárodných noriem,” varoval Šamanov.

Čítajtie tiež:

Rusko odpálilo najväčšiu balistickú raketu v histórii “Satan 2”, píše Peter Apps na Reuters

Záchranári z organizácie Biele prilby tvrdia, že sa sýrske mesto Duma v sobotu stalo terčom chemického útoku Asadovej armády. Spojené štáty teraz volajú po medzinárodnej vojenskej reakcii.

Prezident Donald Trump sľúbil, že jeho reakcia bude rýchla a energická. “Máme rad vojenských možností,” uviedol šéf Bieleho domu, ktorý o situácii v Sýrii v pondelok telefonicky hovoril so svojím francúzskym náprotivkom Emmanuelom Macronom.

Podľa expertov na sýrsku vojnu by potenciálnymi partnermi v prípadnej americkej vojenskej operácii mohli byť tiež Británia a spojenci z Blízkeho východu.

“Máme rad vojenských možností,” uviedol Trump v pondelok. “Každý za svoje činy zaplatí. On (ruský prezident Vladimir Putin) zaplatí, každý zaplatí,” vyhlásil šéf Bieleho domu a dodal, že ruský prezident a jeho iránsky spojenec sa nesmú vyhnúť zodpovednosti, ak sýrskemu režimu v útoku pomáhali.

List The Wall Street Journal dnes napísal, že k sýrskym brehom mieria americká vojenská loď USS Porter, ktorá má na miesto doraziť v priebehu niekoľkých dní. Vo východnom Stredomorí už operuje torpédoborec USS Donald Cook vyzbrojený tiež raketami Tomahawk.

Spojené štáty dnes plánujú vyzvať Bezpečnostnú radu OSN na hlasovanie o návrhu na nové vyšetrovanie zodpovednosti za používanie chemických zbraní v Sýrii.

Ako by vyzeral útok na Sýriu? Skončil by vojnou medzi USA a Ruskom

Na otázku, či je prezident Putin a Rusko zodpovedné za útok v Douma, Trump odpovedal, že možno. Ak vyšetrovanie preukáže ich vinu, sľubuje Trump, že za to zaplatí “Všetci zaplatia svoju cenu. Aj on (Putin). Každý, “vyhlásil americký prezident, píše National Interest

Popri tom na svojom twitterovom účte skritizoval svojho predchodcu Baracka Obamu za to, že intervenciu nevykonal už pred rokmi, nezastavil “zviera Asada” a nezabránil mnohých civilným obetiam. Napriek tomu svojou rétoriku, americký prezident zmiernil, a na rozdiel od doby tesne po útoku, už neobviňuje priamo Rusko a Irán, ale len režim Assada.

Podľa National Interest vo Washingtone sa medzitým rozhorel spor o podobu prípadnej intervencie. Najdravší republikánski jastraby ako sú senátori Lindsey Graham, John McCain a Susan Collinsová presadzujú masívnu inváziu bez ohľadu na občanov a ozbrojené sily ostatných krajín v Sýrii. Ďaleko opatrnejší je minister obrany John Mattis “Práve teraz nevylučujem nič. Prvá vec, ktorú musíme prešetriť, je, prečo sú vôbec stále používané chemické zbrane, keď Rusko je garantom toho, že boli všetky odstránené. “

Najväčší problém a prekážkou operácie v Sýrii je masívna prítomnosť ruských a iránskych síl v krajine. “Musíme zopakovať, že vojenské zásahy v Sýrii, kde sú ruské sily nasadené na žiadosť legitímnej vlády, za podvodných a falošných zámienok, sú absolútne neprijateľné a môžu mať veľmi vážne dôsledky,” uviedlo ruské ministerstvo zahraničia. To podčiarkuje nedávne vyjadrenia náčelníka generálneho štábu ruskej armády generála Valerija Gerasimova. “Ak budú ohrozené životy ruských vojakov a dôstojníkov, ozbrojené sily Ruskej federácie odpovedia tvrdo proti akýmkoľvek útokom,” povedal Gerasimov 13. marca. Generál tiež poznamenal, že ruská armáda má tento rozkaz priamo od Vladimira Putina.


Ako by prípadný útok na Sýriu vyzeral?

“V prvom rade by boli vystrelené nízkoletiacie križujúce strely Tomahawk z ponoriek a bombardérov B-52,” anticipuje bývalý pilot B-52 a letecký a vojenský analytik Mark Gunzinger, pre server nationalinterest.org,

“Proti nim nemajú ani Asad ani Rusi obranu.” Tomahawky by silne narušili protileteckú obranu. Potom by boli nasadené americké letecké sily. Odborníci sa zhodujú, že predovšetkým súboj ruských protilietadlových systému S-400 a amerických stíhačiek F-22 by bol doteraz nevídaný stret moderných technológií.

A aká by bola ruská odpoveď?

Ak by Američania zasiahli ruské alebo spojenecké jednotky, Moskva by odpovedala plnou silou. “Kremeľ by neblufoval. Ak by došlo k útoku na naše jednotky, mali by sme tu vojnu, “varuje riaditeľ Ústavu medzinárodných vzťahov moskovskej ekonomickej univerzity Vasilij Kašin. Ruská odpoveď by sa podľa neho neobmedzila na Blízky východ. Ruské letectvo a rakety by udreli na Američanov a ich spojencov vo všetkých kútoch sveta vrátane Európy. “Mohlo by sa to úplne vymknúť kontrole,” varuje Kašin.

Vážnosť situácie podčiarkuje aj to, že súčasná sýrska kríza je prirovnávaná ku kubánskej raketovej kríze v 60. rokoch 20. storočia. Vtedy sa po rozmiestnení sovietskych rakiet na Kube a americkom tlaku na ich odstránenie, priblížil svet snáď najviac vo svojej histórii k nukleárnej vojne. Stále viac sú počuť názory, ktoré prezidentovi Trumpovi upierajú právo na rozhodnutie v prípadnom masívnom útoku na Sýriu. Vo svojom komentári John Allen Gay, riaditeľ Spoločnosti John Quincy Adams, vo svojom komentári pre nationalinterest.org, pripomína, že podľa ústavy by o podobnej akcii, najmä ak môže mať také následky, mal prezident najskôr požiadať o schválenie kongres.

“Aj napriek tomu, čo zlé sa v Sýrii deje, nejedná sa o priame ohrozenie našej krajiny a našich záujmov. Nie je dôvod na okamžité rokovania. Takéto vážne rozhodnutie, by teda mal zvážiť aj kongres, “doporučuje Gay.

Ruské médiá v utorok informujú, že Spojené štáty začali “pripravovať pôdu” pre úder na Sýriu v reakcii na správy o použití chemických zbraní v sýrskom meste Dúmá. Z tohto útoku Washington obviňuje Damask a jeho spojenca Rusko.

Americký denník The Wall Street Journal pripomenul vyhlásenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý údajný útok chemickými zbraňami označil za “ohavný”. Podľa Trumpa budú Spojené štáty na útok reagovať rýchlo – v priebehu 24-48 hodín, napísala v pondelok agentúra DPA.

Čítajte tiež

NATO nepodporí Britániu vo vojne proti Rusku kvôli špiónskemu útoku

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies