Analytici varujú: Zavedenie vekového stropu ohrozí výšku budúcich dôchodkov. Je to hlúpy zákon
Ekonómovia varujú, že zavedenie dôchodkového stropu ohrozí výšku budúcich dôchodkov. Klub ekonomických analytikov (KEA) vyjadruje nesúhlas so zásahmi do dôchodkového systému, ktoré zhoršia jeho udržateľnosť. Budúcim dôchodcom nepomôže ústavný zákon o strope dôchodkového veku, ale praktické opatrenia, ktoré pripravia krajinu na starnutie a zmiernia úbytok populácie v aktívnom veku. Informuje Aktuálne.sk.

Priblížili, že v posledných týždňoch sa objavujú úvahy o zavedení stropu na vek odchodu do dôchodku, najčastejšie vo veku 65 rokov. Takýto krok by podľa KEA znamenal krok späť pre dlhodobú udržateľnosť verejných financií a ohrozenie budúcich dôchodkov. Na to, aby skoršie dôchodky vedel štát neskôr zaplatiť, bude potrebovať buď zvýšiť už dnes vysoké odvody, alebo budú musieť ľudia ísť do dôchodku s nižším priznaným dôchodkom, alebo akceptovať výrazne viac kvalifikovaných pracovníkov zo zahraničia.

Zavedenie stropu na 65 rokov sa podľa KEA vôbec nedotýka ľudí, ktorí sú momentálne vo veku pred dôchodkom a najbližších 20 rokov sa bude dôchodkový vek ďalej posúvať. Navrhovaná úprava by sa prejavila až okolo roku 2038 a dotýkala sa ľudí narodených v roku 1974 a neskôr. “V roku 2038 nebude rozhodovať to, čo sa dostalo do zákona v roku 2018, ale čo si reálne budeme môcť v tom čase dovoliť,” podčiarkli analytici.

Ak chce vláda zabezpečiť, aby si ľudia v budúcnosti dlhšie užívali dôchodok, môže k tomu podľa KEA prispieť využitím dobrých časov, účinnejšou rodinnou politikou na podporu záujmu ľudí vychovávať deti, aktívnou inteligentnou imigračnou politikou na zmiernenie úbytku populácie v aktívnom veku, opatreniami na zmiernenie odlevu mladých ľudí do zahraničia, zefektívnením zdravotníctva, aby sa znížila odvrátiteľná úmrtnosť a zlepšila kvalita rokov prežitých na dôchodku, reformou vzdelávania s výrazným rozvíjaním zručností a spôsobilostí, ktoré zlepšia budúcu produktivitu ľudí v aktívnom veku, ako aj zlepšením fungovania 2. a 3. dôchodkového piliera.

“Priestor na zlepšenie vidíme aj v lepšej informovanosti budúcich dôchodcov. KEA zároveň vidí priestor na zlepšenie aj v informovaní súčasných poistencov a budúcich dôchodcov zo strany Sociálnej poisťovne. Budúci dôchodcovia by mali pravidelne dostávať stručnú a zrozumiteľnú informáciu s odhadom výšky ich dôchodku podľa aktuálnych pravidiel a očakávanom veku, kedy im vzniká nárok na dôchodok,” dodali ekonomickí analytici.

Klub ekonomických analytikov (KEA) je občianskym združením, má 38 členov a pozostáva z ekonomických analytikov z rôznych inštitúcií, ako sú komerčné banky, mimovládne výskumné inštitúcie, Slovenská akadémia vied, ministerstvá, konzultačné firmy a univerzity. Na prieskume názoru o zastropovaní dôchodkového veku sa zúčastnilo 30 členov.

Pridávajú sa aj ďalší odborníci 

Vladimír Baláž vo napríklad svojom komentári na denníku N tvrdí, že “Ústavný strop pre dôchodok je jeden z najhorších možných zákonov”.

Podľa neho “čím dlhšie sa budú ľudia dožívať, tým dlhší čas na dôchodku strávia. A tým skorej prestanú sami prispievať do dôchodkového systému. Pri prudkom starnutí populácie to znamená, že na ich dôchodky sa bude musieť skladať stále menej ľudí. Elementárna logika nepustí: súčasný model valorizácie dôchodkov sa rýchlo ukáže ako neudržateľný. „Zastropovaní“ dôchodcovia sa budú musieť zmieriť s tým, že ich dôchodky budú mať čoraz nižšiu kúpnu silu.”

Bugárov Most nepodporí Ficov návrh o zastropovaní dôchodku

Poslanecký klub strany Most-Híd nepodporí v parlamente návrh ústavného zákona strany Smer-SD na zastropovanie veku odchodu do dôchodku. Koaličná strana však predkladá vlastný návrh novely zákona o sociálnom poistení, v ktorom navrhuje, aby sa zrozumiteľne a transparentne zverejňoval dôchodkový vek päť rokov dopredu. Informuje portál HNonline.sk.

Návrh predkladajú poslanci na najbližšiu schôdzu parlamentu.

Náš poslanecký klub má zhodný názor, že za ústavný zákon nebudeme hlasovať, nie sme za zastropovanie dôchodkového veku. My rozumieme argumentom našich koaličných partnerov, ale riešime niečo, čo nastane v roku 2035, a dnes nevieme, aká bude situácia v krajine, demografia. Takže zodpovedne nevieme k tomu dnes pristúpiť,” zdôvodnila poslankyňa strany Irén Sárközy.

Podľa slov podpredsedu Mosta-Híd Ivana Švejnu strana o svojom rozhodnutí informovala koaličných partnerov. “Na druhej strane ale chápeme, že majú záujem a oslovujú na podporenie tohto zákona aj iné politické strany. Vieme o tom,” poznamenal Švejna. Víta však, že predseda Smeru-SD Robert Fico podporuje, aby boli v rámci druhého čítania rôzne semináre a diskusia na túto tému. “Budem pozorne počúvať argumenty pre a proti. Tak je to správne, aby aj poslanci vedeli, o čom hlasujú v druhom čítaní,” doplnil Švejna.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies