Andalúzia zreguluje sexizmus v reklame
PODPORIŤ

Za sexuálnu diskrimináciu žien budú v juhošpanielskej Andalúzii považované aj reklamy, v ktorých sú dievčatká zobrazované namaľované či oblečené ako dospelé ženy a vo zvodných pózach.

 

Rada dozerajúca na korektnosť reklamy v Andalúzii pritvrdila pravidlá regulujúce reklamu. “Týmto dokumentom sa jasne stanovuje, čo je ilegálna reklama. Umožní nám to podniknúť konkrétne kroky a žiadať stiahnutie takejto inzercie či pokutovať prevádzkovateľa vysielania, pokiaľ sexistickú reklamu nestiahne,” píše El País.

Španielsky zákon o reklame, ktorý v celej krajine platí od roku 1988, stanovuje prípady, ktoré sú považované za sexuálnu diskrimináciu. Reklama nesmie ženu zosmiešňovať a diskriminovať a zobrazovať jej telo ako čisto predmet záujmu, ktorý nesúvisí s prezentovaným produktom. Žena nesmie byť objektom násilia či mužskej nadvlády a reklama nesmie vyzývať explicitnému použitiu daného výrobku len pre ženu či len pre mužov, ak ho možno užívať oboma pohlaviami.

Andalúzska rada pre rozhlasové a televízne vysielanie navyše bude považovať za diskrimináciu, ak v reklame na území tejto autonómnej oblasti budú dievčatká zobrazované “hypersexuálne”, teda ako objekty sexuálneho záujmu, namaľované či oblečené ako dospelé a vo zvodných pózach. V takom prípade môže rada požadovať stiahnutie reklamy z vysielania.

Andalúzska rada tiež zostavila 17 stereotypov, ktoré sa podľa nej neustále opakujú v médiách a môžu viesť k sexuálnej diskriminácii. Ako prežívajúce zvyklosti, ktoré škodia snahám o rovnoprávnosť, uviedla andalúzska rada napríklad to, že žena je zobrazovaná ako jediná zodpovedná osoba za praktický chod domácnosti (jedlo či upratovanie). Často sa objavuje ako tá, čo nie je schopná kontrolovať svoje emócie, a je nabádaná k neustálemu zdokonaľovaniu svojho tela, ktoré je zobrazované ako predmet mužskej túžby.

Prežívajúcim stereotypom je podľa rady tiež zobrazovanie muža ako experta, dobyvateľa a zvodca, ktorý dokáže kontrolovať svoje emócie a je nešikovný na domáce práce.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies