Andrej Danko bude iniciovať opatrenia s cieľom zrušiť ĽSNS
Predseda Národnej rady SR a koaličnej SNS Andrej Danko bude iniciovať antifašistické opatrenia, ktorých cieľom má byť zrušenie parlamentnej ĽSNS. Informuje portál INFO.SK.

Oznámil to na pondelkovej tlačovej konferencii. Poprosil médiá, aby mu s tým pomohli. Opatrenia má pripraviť osobitná odborná komisia, výsledkom jej práce majú byť zákony, ktoré ĽSNS zrušia.

Na každej služobnej ceste sa hanbím, keď sa ma pýtajú na (Mariana-pozn. TASR) Kotlebu a ĽSNS. Áno, veľa zahraničných návštev zvažuje a niekedy odmieta návštevu NR SR pre Kotlebovcov. Každý, kto ich dnes volí, nech si pozrie Kotlebu v gardistickej uniforme a nech si sám zodpovie, či je to človek, ktorý v Banskobystrickom kraji splnil všetko, čo sľuboval. Tak ako nerozumiem percentám mafiána Borisa Kollára (Sme rodina), nerozumiem percentám Kotlebu,“ povedal Danko.

Domnieva sa, že krajina má veľmi slabé zákony. „Generálny prokurátor Jaromír Čižnár sa už vlani obrátil na Najvyšší súd SR, a ten za rok ani nevytýčil pojednávanie vo veci zrušenia ĽSNS,“ zdôraznil Danko.

Existenciu ĽSNS považuje za veľký problém Slovenska, za ktorý sa hanbí. „Prichádza čas, kedy Slovensko musí zmeniť Trestný zákon. Začala sa vojna s vami, pán Kotleba, vojna, akú som mal s Jánom Slotom. Ak mám byť ďalej predsedom NR SR, ja sa za vás v zahraničí hanbiť nebudem,“ dodal.

Kotleba: Ak bude súd, budem prvý politik súdený za to, že ľuďom dáva peniaze

Za umelo vykonštruovanú a účelovú frašku považuje predseda parlamentnej ĽSNS Marian Kotleba obžalobu, ktorú na neho podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) 26. júla.

Ak Špecializovaný trestný súd (ŠTS) prijme obžalobu, budem prvý politik súdený nie za to, že rozkráda verejný majetok a berie ľuďom peniaze, ale za to, že im ich dáva. Je to absurdná situácia. My sa nebojíme pojednávania na ŠTS a verím v to, že ak súd nastane, budem oslobodený,“ reagoval Marian Kotelba v pondelok v sídle ĽSNS v Banskej Bystrici.

Prokurátor ÚŠP ho obvinil z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. TASR o tom v piatok (27.7.) informovala hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Podstatou skutku je, že Marian Kotleba v Banskej Bystrici v roku 2017 v priestoroch auly školy odovzdal pred takmer 400 pozvanými hosťami trom zúčastneným rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov, každý na sumu 1488 eur, pričom číslo 1488 je známe a používané v symbolike extrémistov. To je, ako povedala hovorkyňa ÚŠP, spojením čísel 14 (14 slov Davida Lanea, pravicového teroristu: „We must secure the existence of our people and a future for white children,“ čo v preklade znamená: „Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí.“) a 88 (ôsme písmeno v abecede je H, pričom HH je skrátený tvar nacistického pozdravu „Heil Hitler!“).

Tým verejne použitím (neo)nacistickej, resp. extrémistickej, symboliky čísiel prejavil sympatie k rasistickej a nacistickej ideológii, ktorá smeruje k potlačeniu základných práv a slobôd osôb a ktorá hlása rasovú, etnickú nenávisť,“ dodala Tökölyová.

Člen Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR Rastislav Schlosár (ĽSNS) zdôraznil, že neexistuje žiadny zákon či všeobecne záväzný právny predpis, ktorý by zakazoval darovanie riadne zdanených peňazí fyzickým osobám, tobôž v rámci nejakej sociálnej pomoci. Nezáleží pritom na tom, aké konkrétne číslo je predmetom darovania.

V žiadnom prípade nejde o trestný čin, a dokonca ani o priestupok. Zo strany ÚŠP a politickej polície NAKA naozaj nejde o nič iné ako o politicky motivované prekrúcanie paragrafov, ktoré sa nezakladá ani na pravde, ani na práve, ale výlučne na subjektívnych živých výplodoch a blúznení. Podľa ich logiky by mal byť vyškrtnutý z kalendára aj súčasný rok 2018. Obsahuje čísla 20 a 18, ktoré sa tiež dajú vykladať v ich ponímaní ako nejaký extrémizmus,“konštatoval Schlosár.

Marian Kotleba a jeho strana obžalobu zásadne odmietajú a chystajú sa podniknúť všetky kroky na to, aby bol šéf ĽSNS na súde oslobodený.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies