Angela Merkel: CDU chváli dohodu o veľkej koalícii
V dnešnom prejave odporučila nemecká kancelárka a šéfka Kresťanskodemokratickej únie (CDU) svojim spolustraníkom, aby schválili koaličnú zmluvu, ktorú vyjednala so sesterskou Kresťanskou úniou (CSU) a sociálnou demokraciou (SPD). Očakáva sa, že delegáti tak budú tvoriť jasnú väčšinu.

Vo svojej približne hodinovej reči na zjazde kresťanských demokratov v Berlíne sa Angela Merkelová dôrazne vymedzila voči neznášanlivosti a populizmu. “Antisemitizmus v tejto krajine nemá čo robiť,” uviedla.

Dodala, že je jedno, či ho šíria moslimskí prisťahovalci, protiimigračná Alternatíva pre Nemecko alebo ľavicoví radikáli, píše Deutsche Welle.

V prejave ďalej pripustila, že výsledok minuloročných parlamentných volieb, v ktorých jej konzervatívna únia dosiahla najhorší výsledok od druhej svetovej vojny, nezodpovedá nárokom tohto zoskupenia. Strana musí pracovať na tom, aby si znovu získala dôveru voličov.

Na tému Európskej únie Merkelová vyhlásila, že EÚ je v mnohých oblastiach príliš slabá a pomalá. Žiada preto užšiu spoluprácu v zahraničnej aj bezpečnostnej politike. Pre súčasný svet je podľa nej charakteristická nestabilita, neistota a neprehľadnosť.

“Musíme sa rozhodnúť, či bude osud Nemecka a Európy ležať v našich rukách, alebo v rukách niekoho úplne iného,” vyhlásila.

Podľa Merkelovej je potrebné zásadných politických zmien. “Ak chce byť Európa globálnym hráčom, musí sa tiež tak správať,” povedala delegátom.

Za vážny problém považuje kancelárka zadlženie niektorých európskych krajín. Nemecko je pripravené byť solidárne, pokiaľ však dané štáty splnia svoju úlohu a vykonajú patričné ​​reformy.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies