Angela Merkelová a jej čínsky náprotivok Li Kche-čchiang sa dnes prihlásili k pravidlám WTO

Angela Merkelová a jej čínsky náprotivok Li Kche-čchiang sa dnes po rokovaní v Berlíne prihlásili k systému pravidiel medzinárodného obchodu v rámci Svetovej obchodnej organizácie (WTO). Informuje Reuters.

Merkelová uviedla, že s premiérom hovorila aj o ľudských právach, informovala agentúra DPA. Obaja štátnici sa zúčastnili podpisu séria dohôd medzi nemeckými a čínskymi firmami, Li sa večer zúčastní aj čínsko-nemeckého fóra pre hospodársku a technologickú spoluprácu.

Merkelová vyhlásila, že Nemecko a Čína sa drží systému pravidiel WTO, o obchodnom spore so Spojenými štátmi sa však nezmienila. Ocenila nové možnosti pôsobenia nemeckých firiem v Číne, otvorenie čínskych finančných trhov aj skutočnosť, že napríklad nemecké automobilové koncerny už môžu v čínskych podnikoch získať aj viac ako 50-percentný podiel.

„Sme pre voľný obchod a multilateralizmus,“ povedal čínsky premiér. Podľa Merkelovej však bolo témou rokovania aj dodržiavanie ľudských práv a podmienky pre pôsobenie mimovládnych organizácií v Číne.

„Spolupráca umožňuje, aby sme otvorene hovorili aj o kontroverzných otázkach,“ povedala Merkelová.

Li je v Berlíne spolu s mnohými ministrami čínskej vlády je na už piatych nemecko-čínskych medzivládnych konzultáciách. Pri tej príležitosti bolo podpísaných 22 zmlúv v objeme 20 miliárd eur.

Merkelová vyzdvihla najmä plánované projekty týkajúce sa samoriadených dopravných prostriedkov alebo výstavby čínskej továrne na výrobu článkových batérií v spolkovej krajine Durínsko.

Čínsky premiér dnes tiež zdôraznil, že Čína svoj trh ešte viac otvorí zahraničným investorom a nemeckým spoločnostiam sľúbil, že sa nemusia obávať o svoje duševné vlastníctvo.

Nové zmluvy o rozšírení aktivít v Číne alebo o strategickej spolupráci s čínskymi partnermi podpísali firmy ako je BASF, SAP, Siemens alebo BMW.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies