Angela Merkelová a Donald Trump sa tentoraz zhodli – v hodnotení ruského prezidenta Putina a jeho politiky.

Spojenie medzi Angelou Merkelovou a Donaldom Trumpom nie je práve blízke. Ale v rozhovore sa ohľadne Putina zhodli. Kritizovali jeho politiku jadrového vyzbrojovania a tiež politiku v Sýrii. Informuje Tagesschau.de.

Merkelová aj Trump sledujú politiku zbrojenia Putina so znepokojením. Obávajú sa negatívnych dopadov na medzinárodné úsilie o kontrolu zbrojenia, povedal hovorca nemeckej vlády.

Obaja štátnici hovorili aj o Sýrii. Vyzvali Rusko, aby sa zasadilo o pokoj zbraní v krajine, a to “okamžite a úplne.” Tiež požadujú, aby Moskva ukončila svoju účasť na bombardovaní východnej Ghúty. Ofenzíva proti civilným územím musí byť zastavená.

Sýrsky režim musí byť tiež považovaný za zodpovedný za zhoršenie humanitárnej situácie vo východnej Ghúte. Platí to u útokov proti civilistom a blokády humanitárnej pomoci.

Trump si mal pohovoriť o situácii v Sýrii tiež s Macronom. Následne obe dve krajiny vyjadrili požiadavku okamžitého zavedenia tridsaťdňového prímerie. Tiež sa vyjadrili k spoločnému postupu ohľadom rezolúcie BR OSN týkajúce sa pokoja zbraní.

Macron a Trump vyzvali Rusko, aby na Damašk vyvinulo maximálny tlak.

Súvisiace články

2 miliardy eur na urýchlenie založenia Európskej rady pre inováciu

Peter Králik

NATO prestane komunikovať s Nemeckom, ak Berlín zavedie 5G sieť za pomoci Číny

TASR

Stovka policajtov vycestuje: Slovensko ich pošle do Macedónska aj do Srbska kvôli migrácii

redakčný výber
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy
Počkajte prosím...

Odoberať EuroRešpekt

Chcete byť informovaní o najnovších článkoch EuroRešpektu?