Angela Merkelová vedela o problémoch v agentúre BAMF pre utečencov
Škandál okolo Spolkového úradu pre migráciu a utečencov (BAMF), ktorý vypukol najprv v pobočke v Brémach a v posledných týždňoch narástol,  siaha až ku kancelárke Angele Merkelovej.

Frank-Jürgen Weise, ktorý z poverenia Merkelovej riadil BAMF od októbra 2015 do decembra 2016, podľa dôverných správ, ku ktorým sa dostal nedeľník Bild am Sonntag, v marci a máji 2017 v osobných rozhovoroch Merkelovú informoval o preťažení zamestnancov a chaosu v úrade.

Na konci roku 2017 spísal Weise pre kancelárku záverečnú správu. “Ešte nikdy som sa počas svojej profesionálnej kariéry nestretol s tak zlým stavom úradu,” napísal. Úplne otvorene upozorňoval na nedostatky v riadení úradu a takisto vytýkal závažné pochybenia spolkovému ministerstvu vnútra.

Ulrike B., šéfka bremského úradu, mala udeliť neoprávnene azyl najmenej 1200 migrantov, prevažne Kurdom.

Väčšina z nich bola klientami právnikov Irfan C., ženatého otca štyroch detí, s ktorým Ulrike B. údajne udržiavala intímny vzťah, a Cahit T. Irfan C. zvážal autobusom svojich klientov do Brém z iných častí SRN. Vyšetrovatelia teraz skúmajú, či išlo o nedbanlivosť, či korupčný zámer.

BAMF počas nasledujúcich troch mesiacov preverí všetky kladne vybavené žiadosti z brémskej pobočky od roku 2000. Doterajšie preverovanie podľa nej ukázalo, že bude potrebné zrušiť tretinu všetkých skontrolovaných žiadostí schválených v Brémach.

 

Podľa úradníkov stále existuje nevyriešený počet približne 50 000 žiadostí o azyl.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies