Asadovi vojaci dobyli niekoľko dedín, arabsko-kurdská koalícia ich vzápätí vyhnala




Sýrske vládne jednotky dnes oznámili, že dobyli niekoľko dedín, ktoré doteraz kontrolovali bojovníci z arabsko-kurdskej koalície (SDF) podporovanej Spojenými štátmi. Dediny sa nachádzajú východne od Eufratu pri hranici s Irakom, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na sýrsku štátnu televíziu. Agentúra AP neskôr uviedla, že jednotky SDF v protiofenzíve získali takmer celé územie späť.


SDF operuje hlavne vo východnej Sýrii. Podieľala sa na boji proti radikálnemu Islamskému štátu (IS) a podporuje ju americké letectvo a špeciálne jednotky. Práve z oblasti provincie Dajr az-Zaur východne od Eufratu sa jej vlani podarilo vytlačiť islamistických radikálov.

Islamský štát ovládal väčšinu provincie Dajr az-Zaur, sýrske vládne jednotky ale postupne dobyli oblasti západne od rieky Eufrat, zatiaľ čo bojovníci SDF vybojovali východ od Eufratu. Ako poznamenali svetové agentúry, je preto veľmi neobvyklé, že sa sýrska armáda rozhodla teraz vyraziť aj na východ od rieky a stretnúť sa s SDF. Podobné akcie v minulosti totiž vyvolali tvrdú reakciu.

Napríklad tento rok 7. februára sýrske provládne sily zaútočili na štáb SDF, u ktorého sa nachádzali vojaci z medzinárodnej koalície vedenej USA v úlohe poradcov. Koalícia reagovala o deň neskôr a podnikla letecký úder proti provládnym silám, pri ktorom zomreli desiatky ľudí.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies