Assadova pomoc pre Kurdov je len posledným bizarným zvratom v komplikovanom konflikte

Provládne sily a kurdské sily , ktoré bojovali medzi sebou navzájom v iných častiach Sýrie a Damašku sa postavili proti požiadavkám Kurdov na autonómiu. Ale v Afríne majú spoločného nepriateľa a spoločný záujem: a to zablokovať tureckú inváziu. Informuje denník Haaretz.

Turecko, ktoré považuje kurdskú milíciu YPG v Afríne za hrozbu na južnej hranici, začalo minulý mesiac útok na tento región. Pokúšajúc sa chrániť Afrín, Kurdovia požiadali Damašok, aby vyslal sily do boja na hranici.

Mapy zobrazujúce oblasti kontroly v Sýrii, Jan 08 a Feb 05
Reuters

Vláda Assada sa síce tým nechváli, ale poskytuje nepriamu pomoc kurdským bojovníkom,tým, že cez územia, ktoré má pod kontrolou dáva bezproblémový priechod Kurdom a ich milíciám dostať sa do Afrínu potvrdili  zástupcovia oboch strán pre agentúru Reuters.

Pre Spojené štáty je to ďalšia komplikácia v sedemročnej vojne v Sýrii  a pripomenutie, ako sýrsky kurdský spojenec USA, musí robiť dohody  s Assadom. S Assadom, ktorého USA od začiatku konfliktu chceli odstrániť.

„Existujú rôzne spôsoby, ako získať posily do Afrínu, ale základná cesta je cez režimové Assadove sily. Existujú dohody medzi nami … kvôli poskytnutiu posilnenia našich pozícii v Afrinu,“ povedal Kino Gabriel, hovorca sýrskych demokratov, ktorí sú ovládaní Kurdmi (SDF).
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies