ATLANTIK: Pri Falklandoch objavili vrak nemeckej lode z prvej svetovej vojny

bbc

Pancierový krížnik SMS Scharnhorst sa potopil 8. decembra 1914 s viac ako 800 ľuďmi na palube

Pri Falklandských ostrovoch lokalizovali vrak nemeckého pancierového krížnika, ktorý tam pred 105 rokmi potopilo britské námorníctvo. SMS Scharnhorst nemeckého cisárskeho námorníctva sa nachádza na dne Atlantického oceána v hĺbke 1 610 metrov. Pátrací tím ho našiel s pomocou viacúčelovej lode Seabed Constructor a štyroch autonómnych podvodných vozidiel.

Výskumníci začali s pátraním po SMS Scharnhorst pred piatimi rokmi, na sté výročie bitky pri Falklandských ostrovoch, počas ktorej sa krížnik potopil. Pokus však nebol úspešný, a tak to skúsili znova tento rok. Tentokrát sa im loď podarilo nájsť po troch dňoch. Pátranie po lodi po celý čas nakrúcala filmová spoločnosť TVT.

“Často na dne mora naháňame duchov, ale keď sa v toku dát objavila po prvý raz Scharnhorst, nebolo pochýb, že patrila k nemeckej flotile. Zrazu vyšla z temnoty, s obrovskými zbraňami, ktoré vytŕčali do všetkých smerov,” opísal nájdenie lode vedúci výskumného tímu Mensun Bound. Podľa vedca je to mimoriadny nález. “Pre mňa ako Falklanďana a morského archeológa je nález takéhoto významu nezabudnuteľným, dojímavým momentom v mojom živote,” dodal.

Organizácia Falkland Maritime Heritage Trust sa po objavení lode usiluje o to, aby miesto, kde sa nachádza, bolo chránené zákonom.

Pancierový krížnik SMS Scharnhorst patril do nemeckej Východoázijskej eskadry viceadmirála Maximiliana Grafa von Speeho. Loď sa potopila 8. decembra 1914 s viac ako 800 ľuďmi na palube vrátane spomínaného veliteľa.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies