Autodopravcovia začínajú blokádu hraničných priechodov pre kamiónovú dopravu

sita

Únia autodopravcov Slovenska chce pokračovať v šesť dní trvajúcom celoštátnom štrajku, kým nedosiahne splnenie dvoch svojich požiadaviek – zníženie dane z motorových vozidiel o 50 % a pozastavenie výberu mýta.

Autodopravcovia začínajú v nedeľu okolo 22:00 blokovať viaceré cestné hraničné priechody pre medzinárodnú kamiónovú dopravu, teda na diaľniciach a cestách prvej triedy. Pre agentúru SITA to predtým potvrdili z Únie autodopravcov Slovenska (UNAS). V celoštátnom štrajku trvajúcom šesť dní od utorka 7. januára chcú pokračovať dovtedy, pokiaľ nedosiahnu splnenie svojich dvoch požiadaviek – zníženie dane z motorových vozidiel o 50 % a pozastavenie výberu mýta.

Zástupcovia únie pôvodne hovorili o tom, že zablokujú všetky hraničné priechody a tým aj celé Slovensko. Pre kamiónovú dopravu na diaľniciach a cestách prvej triedy je určených približne tridsať cestných hraničných priechodov z celkového počtu 65, ostatné sú na regionálnych cestách druhej a tretej triedy. Autodopravcovia avizovali, že zablokujú napríklad diaľničné hraničné priechody na D2 Brodské – Kúty a Rusovce – Rajka, ako aj priechody na cestách prvej triedy v Drietome, Lysej pod Makytou, Medveďove a na viacerých ďalších.

Ministri financií a dopravy a výstavby už skôr označili obe požiadavky autodopravcov z UNAS za nereálne, šéf rezortu financií však neskôr navrhol zníženie dane z motorových vozidiel pre kamiónovú dopravu v priemere o 12,5 %. To je však podmienené ešte súhlasom koalície a schválením zmeny príslušného zákona v Národnej rade SR. Požiadavku kolegov na pokles spomínanej dane na polovicu, ako aj ich štrajk podporilo Združenie cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia, ktoré medzitým vyhlásilo štrajkovú pohotovosť. O situácii v súvislosti s pokračujúcim štrajkom autodopravcov bude v pondelok rokovať premiér Peter Pellegrini s ministrami dopravy a výstavby, financií, hospodárstva a s ministerkou vnútra. Predseda vlády sa z tohto dôvodu chce stretnúť aj s policajným prezidentom, aby sa dohodli na ďalšom postupe. Autodopravcov znovu požiadal, aby odišli z ciest a prišli rokovať. S autodopravcami má v pondelok rokovať rezort dopravy.

Polícia v súvislosti s blokádou hraničných priechodov povolila v nedeľu od 19:00 všeobecnú výnimku zo zákona o cestnej premávke na dojazd nákladných vozidiel na Slovensko. “Výnimka platí pre všetky nákladné vozidlá na diaľniciach, rýchlostných cestách, cestách I. triedy a na cestách pre medzinárodnú premávku prichádzajúce na územie SR zo susedných štátov,” informovala polícia. “Ak si to však bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky vyžiada, policajt bude aj napriek tejto výnimke oprávnený zakázať vodičovi jazdu na nevyhnutne potrebný čas, alebo mu prikázať smer jazdy,” dodala polícia.

Ešte predtým polícia vyzvala autodopravcov, aby počas protestov dodržiavali dopravné predpisy. “Polícia je tu na to, aby ochraňovala životy, zdravie a majetok občanov. Nemôžeme dovoliť, aby sa napríklad rodiaca žena nemala ako dostať do nemocnice, keď ju manžel vezie, pretože sú zablokované cesty,” povedal prezident Policajného zboru Milan Lučanský. “Postupujeme vždy v zmysle zákonov, najskôr priestupcov vyzveme, aby upustili od protiprávneho konania a ak sa tak nestane, prejdeme na sankcie,” upozornil.

ČESMAD Slovakia pre štrajk a blokádu vyzýva k upokojeniu situácie a návratu k rokovaciemu stolu

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies