Beblavý: Smer-SD od nás povinné zverejňovanie miezd opísal, ale zle
Vládny Smer-SD podľa nezaradeného poslanca Národnej rady SR Miroslava Beblavého zle opísal povinné zverejňovanie miezd v inzerátoch od mimoparlamentnej strany SPOLU – občianska demokracia. Súčasné znenie novely podľa neho uľahčuje obchádzanie zákona, toto opatrenie je ale napriek tomu plusom. Informuje INFO.SK.

 

Zástupcovia Smeru od nás povinné zverejňovanie miezd v inzerátoch síce opísali, ale zle. To uľahčuje obchádzanie zákona, napriek tomu je jeho zavedenie jednoznačným plusom. Stransparentní trh práce a dá nielen uchádzačom, ale aj aktuálnym zamestnancom do rúk nástroj, ako účinnejšie bojovať za férové platy,“ priblížil Beblavý, ktorý je predsedom strany SPOLU – občianska demokracia.

Poslanec vyzdvihol načasovanie novely, ktorá má vojsť do platnosti začiatkom mája. „Toto opatrenie bude mať najsilnejší efekt práve dnes, keď na trhu práce nie sú ľudia, pretože zamestnávatelia budú tlačení dávať do inzerátov atraktívne sumy a potom ich aj budú zo zákona povinní dodržať. Tí, ktorí budú v inzerátoch uvádzať formálne sumy (napríklad minimálnu mzdu) sa nedočkajú uchádzačov, preto túto stratégiu opustia,“ predpokladá Beblavý.

Podľa pracovného portálu Profesia.sk je však toto načasovanie zlé, pretože novela prichádza v čase, keď sú zamestnávatelia oproti uchádzačom často v nevýhode. Pre firmy je podľa portálu mnohokrát náročné nájsť pracovnú silu, preto sa snažia zaujať tých, ktorí už prácu majú.

Novela zamestnávateľom prikazuje uvádzať v pracovnej ponuke aj základnú zložku mzdy. Problémom podľa marketingového manažéra Profesia.sk Martina Menšíka je, že zamestnávateľom nie je prikázané, či majú uvádzať hodinovú, týždňovú alebo mesačnú zložku. Firmy si tak môžu zvoliť vlastnú politiku, podľa ktorej sa budú riadiť a uchádzači v tom môžu mať zmätok, dodal.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies