Bezplatná vlaková preprava žiakov a študentov bude počas zatvorenia škôl do odvolania zrušená

zsr

 Bezplatná železničná osobná doprava pre študentov a žiakov bude počas zatvorenia škôl do odvolania zrušená. Pre agentúru SITA to v utorok uviedlo Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV) s odvolaním sa na rozhodnutie vlády vzhľadom na mimoriadnu situáciu. Nariadenie podľa rezortu vstúpi do platnosti od momentu jeho odsúhlasenia vládou. “Aj týmto opatrením chceme chrániť cestujúcu verejnosť, aby tí, ktorí cestovať nemusia, obmedzili svoj pobyt a zostali doma. Študenti, ktorí v tomto období budú cestovať vlakom, zaplatia za cestovný lístok podľa platných pravidiel cestovného poriadku,” informoval odbor komunikácie rezortu dopravy.

Železničná spoločnosť Slovensko, a. s. potvrdila, že je pripravená bezplatnú prepravu zrušiť okamžite. “Je k tomu však nevyhnutný súhlas vlády, keďže bezplatná preprava aj vznikla nariadením vlády, a takisto pokyn od nášho akcionára, Ministerstva dopravy a výstavby SR,” uviedol pre agentúru SITA hovorca ZSSK Tomáš Kováč. Takisto je podľa neho na vláde a ministerstve dopravy rozhodnutie o prípadnom zrušení bezplatnej prepravy pre dôchodcov. Bezplatnú vlakovú dopravu pre žiakov, študentov a dôchodcov zaviedla vláda Roberta Fica (Smer-SD) v novembri 2014.

Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO) v rámci opatrení proti šíreniu koronavírusu v utorok informoval, že ministerstvo dopravy a výstavby je zaviazané zrušiť bezplatnú železničnú dopravu pre študentov do termínu uzavretia škôl. Toto rozhodnutie je podľa premiéra v rozpore s tým, čo hovorili pred voľbami, ale je iný čas a treba ho urobiť. “Povedali sme, že nebudeme rušiť žiadne sociálne opatrenie, ale toto sociálne opatrenie sa dnes využíva tak, že ohrozuje verejné zdravie. “Študenti majú byť doma, nemajú čo cestovať bezplatne vlakom po Slovensku a ohrozovať zdravie druhých ľudí. Musíme minimalizovať počet ľudí aj v prostriedkoch hromadnej dopravy,” zdôraznil Matovič. Študenti môžu vlakmi ďalej cestovať, ale musia za to zaplatiť. Premiér zároveň vyzval ľudí, aby zbytočne necestovali, ak to nie je nevyhnutné.

Vláda, ústredný krízový štáb a úrad verejného zdravotníctva zároveň dôrazne vyzývajú dôchodcov, najohrozenejšiu skupinu obyvateľstva v prípade koronavírusu, aby necestovali verejnou hromadnou dopravou, resp. aby ju využívali len v absolútne nevyhnutných prípadoch. Napríklad, na návštevu lekára. “Veľmi veľa dôchodcov totiž využíva naďalej bezplatnú železničnú dopravu evidentne nie z nevyhnutných dôvodov,” upozornil Matovič s tým, že minulú sobotu boli plné vlaky dôchodcov, ktorí cestovali z Bratislavy do Tatier.

“Nebláznime, prosím vás. Dôchodcovia, je to vo vašom záujme. Je to otázka vášho zdravia, života, vyhýbať sa zbytočnému cestovaniu,” prihovoril sa premiér dôchodcom. Ako poznamenal, pravdepodobnosť, že na ochorenie pre nákazu koronavírusom zomrie dôchodca, je stokrát vyššia ako pri mladom človeku. Matovič pripustil zrušenie bezplatnej prepravy vlakmi aj pre dôchodcov, ak toto upozornenie, alebo táto prosba, nezaberie. “Urobíme presne to isté, čo so študentmi, túto výhodu vám zoberieme. Ak to nezaberie, pristúpime aj k radikálnejším opatreniam, lebo je to v záujme ochrany vášho zdravia aj zdravia nás všetkých,” dodal na adresu seniorov Matovič.

 

Možnosť posunúť termíny maturitných skúšok či ich zrušenie prerokujú poslanci v skrátenom legislatívnom konaní

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies