Biely dom plánuje summit prezidenta Donalda Trumpa a Vladimira Putina
Podľa vysokého úradníka z americkej administratívy navštívil americký veľvyslanec v Rusku John Huntsman Washington, aby sa podieľal na príprave rozhovorov medzi Putinom a Trumpom. Príprava summitu je ešte v počiatočnej fáze. Obe strany sa musia dohodnúť na dátume a mieste stretnutia.

“Organizácia meetingu medzi Trumpom a Putinom, je jeden z aktuálnych  projektov veľvyslanca Huntsmana, trvá už niekoľko mesiacov,” píše Wall Street Journal.

Strany budú v každom prípade diskutovať o otázkach týkajúcich sa Sýrie, Ukrajiny a jadrových zbraní. Cieľom rozhovorov bude vyriešiť dlhodobé rozdiely medzi oboma mocnosťami.

Bolo by to v poradí tretie stretnutie oboch prezidentov od nástupu Donalda Trumpa na post amerického prezidenta. Obaja prezidenti sa stretli na summitoch v Nemecku a vo Vietname. Toto stretnutie môže prebiehať na pozadí pokračujúceho vyšetrovania komisie Roberta Muellera o možnom ruskom zásahu do amerických prezidentských volieb v roku 2016.

V apríli bývalý ruský veľvyslanec v USA Jurij Ušakov povedal, že Trump pozval Putina do Washingtonu počas telefonického rozhovoru 20. marca. K tomuto vyjadreniu pripomenula oficiálny hovorca Bieleho domu Sarah Sandersová. “Diskutovali o stretnutí, ktoré sa môže odohrať v nešpecifikovanej budúcnosti na mnohých miestach, vrátane Bieleho domu,” poznamenala.

Pred summitom, so všetkou pravdepodobnosťou by malo dôjsť k stretnutiu predsedu Zboru náčelníkov štábov Josepha Dunforda a náčelníkom ruského generálneho štábu Valerijom Gerasimom. Očakáva sa, že strany budú diskutovať o riešení konfliktu v Sýrii.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies