Buď reforma Eurozóny bude do júna 2018 alebo priznajme, že na to nemáme. Vyplýva zo slov Bruna Le Maire

French Finance Minister Bruno Le Maire (R) addresses a joint press conference with Germany's interim Finance Minister Peter Altmaier following their meeting at the Economy Ministry in Paris on January 18, 2018. / AFP PHOTO / ERIC PIERMONT (Photo credit should read ERIC PIERMONT/AFP/Getty Images)

Prestaňte hovoriť, začnite sa rozhodovať. Toto je kľúčové posolstvo, ktoré vysiela francúzsky minister hospodárstva Bruno Le Maire a nielen to. Chce tento týždeň mať zásadnú schôdzu ministrov financií Eurozóny- prvé stretnutie Euroskupiny, ktorému predsedá jeho nový prezident, portugalský Mário Centeno . Informuje vo svojom sprostredkovanom rozhovore s francúzskym agilným ministrom POLITICO

Bruno Le Maire jeden z najbližších mužov Emmanuela Macrona. Mario Centeno v mnohom vďačí za svoje zvolenie Francúzsku. Šikovná dohoda resp. kartel južných krajín Eurozóny z leta 2017,  ku ktorému sa na poslednú chvíľu nakoniec pridalo aj Francúzsko umožnilo Centenovi ako jednému z mála socialistov získať závažný post v hierarchii EÚ, ktorú pevne držia v rukách ľudovci.

Francúzsko si pýta svoje späť!

Reforma Eurozóny do júna!

“Bloky zabraňujúce skutočnej reforme eurozóny sú už takmer desať rokov známe a nič sa nepodarilo ,” povedal Le Maire v rozhovore pre POLITICO koncom štvrtku, chvíľku po stretnutí s nemeckým kolegom Petrom Altmaierom v Paríži.

Francúzsky minister v tom má jasno. Teda aspoň v postupnosti:

Francúzsko a Nemecko sa musia dohodnúť ; potom môžu diskutovať o svojej dohode s ďalšími dvoma hospodárskymi silami v eurozóne, Talianskom a Španielskom; a napokon musí byť reforma prijatá a schválená zostávajúcimi 15 členmi.

Le Maire povedal:

” Chcem, aby sa prijali politické rozhodnutia. Nie som tu, aby som blabotal. Nemôžeme si dovoliť bláboliť, keď je to tak naliehavé, aby sme eurozónu dostali na ďalšiu úroveň. “

Hovoriac vo svojej rozsiahlej kancelárii s výhľadom na Seinu vo východnej časti Paríža pred pár dňami, Le Maire sa spolu s Altmaierom dohodol v tých  pár okamihov rozhovoru, že Francúzsko a Nemecko sa do júna tohto roku dohodnú na troch hlavných a sporných témach diskusie:

Dokončenie bankovej únie eurozóny a o harmonizácii daní z príjmov právnických osôb.

“Ak sa nám v týchto troch mesiacoch nepodarí posunúť dopredu, v skutočnosti to znamená, že nemáme záujem o ďalší pokrok,” odpovedal Le Maire, keď sa ho opýtali, či je júnový termín realistický.

Júnový termín je dôležitý aj pre Emmanuela Macrona. V júni ma europarlament rozhodnúť o spôsobe vlastných volieb.

Bez politickej reformy Eurozóny, nemôže vzniknúť druhá komora Europarlamentu. Lepšie povedané jej prvá, tá skutočná Poslanecká snemovňa Europarlamentu postavená na jediných a celoeurópskych kandidátkach. Všetko má svoju logiku a s touto optikou všetko do seba zapadá.

Reforma Eurozóny bude do júna 2018!

Súvisiace články

Bezpečnostná únia: Európsky informačný systém registrov trestov príslušníkoch tretích krajín

Peter Králik

Búrka v šerbli alebo strata suverenity Slovenska?

Jana Teleki

Spravodlivosť podľa sudkyne Kresl

Jana Teleki
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy