ČESKO: Jan Hamáček novým predsedom ČSSD. Je zástancom rokovaní s ÁNO o vláde

Českú sociálnu demokraciu povedie doterajší podpredseda strany a podpredseda Poslaneckej snemovne Jan Hamáček. V druhom kole hlasovania na nedeľňajšom mimoriadnom zjazde strany v Hradci porazil bývalého juhočeského hajtmana Jiřího Zimolu. Podľa Hamáčka by Sociálni demokrati mali rokovať s hnutím ANO o účasti na novej vláde. Informujú Lidovky.cz.

Ak ČSSD zostane v opozícii, bude často stáť proti vlastnému programu, ktorý vytunelovalo hnutie ÁNO, vyhlásil v nominačnom prejave Hamáček. Sociálni demokrati by mali podľa neho usilovať o rezorty, vďaka ktorým je možné presadzovať stranícky program. Zároveň s ohľadom na trestné stíhanie predsedu ANO a premiéra v demisii Andreja Babiša Hamáček uviedol, že účasť stíhaných vo vláde nie je možná.

“Rokovať o vláde neznamená do nej vstupovať,” zdôraznil Hamáček. Ak by sa ČSSD mala na kabinetu podieľať, podľa neho by o tom museli po dokončení vyjednávania rozhodnúť členovia ČSSD vo vnútrostraníckom referende.

Štatutárnym podpredsedom ČSSD zvolil zjazd strany Jiřího Zimolu. Bývalý juhočeský hajtman porazil poslanca a niekdajšieho brnianskeho primátora Romana Onderku.

Zimola bol dlhodobým kritikom doterajšieho vedenia ČSSD, delegátov dnes zaujal okrem iného prejavom, pri ktorom časť predniesol v ružových okuliaroch. Po voľbe predsedu vystúpil na pódiu spolu s Hamáčkem a vyjadril záujem o post jeho prvého zástupcu.

Súvisiace články

ČESKO: Porozprávajme sa Andrej, napísal taliansky premiér Babišovi. Chce prebrať migráciu

redakčný výber

ČESKO: Kardinál Duka žaluje divadlo za Ježiša, ktorý znásilňuje moslimskú ženu

redakčný výber

Babiš zažaloval Slovensko na Európskom súde pre ľudské práva

redakčný výber
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy