Danko: Ani ďalší návrh na čiastočnú dekriminalizáciu drog neprejde cez SNS

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) nemusí pripravovať žiadny ďalší návrh novej drogovej legislatívy. Informuje INFO.SK.

Odkázal jej to predseda SNS Andrej Danko. Reagoval na vyjadrenie ministerky o tom, že sa opäť pokúsi získať podporu pre legislatívny návrh, ktorý v stredu stiahla z rokovania vlády.

Pani ministerka nemusí pripravovať žiadny nový návrh, pretože neprejde cez našu stranu,“ odkázal Danko v písomnom stanovisku s názvom Stop drogám. „Hovorím jasné nie akémukoľvek návrhu, ktorý bude legalizovať drogy alebo zľahčovať prístup k ich získaniu, legitimizovať distribúciu či užívanie. Téma legalizácie je pre mňa uzavretá,“ uviedol predseda národniarov.

Danko zároveň poznamenal: „Neverím, že žijem v štáte, kde by 30 percent mladých ľudí vyskúšalo drogu.“ Ministerstvo spravodlivosti deklarovalo, že podľa Správy o drogách za rok 2017 vydanej Európskym monitorovacím centrom pre drogy a drogovú závislosť takmer tretina mladých ľudí (15 až 34 rokov) na Slovensku vyskúšala niekedy v živote marihuanu a približne deväť percent ju užívalo v predchádzajúcom roku.

Naproti tomu máme zhruba 300 až 400 odsúdených užívateľov ročne. To znamená, že niekde je chyba,“ argumentuje Žitňanská s tým, že súčasná prísna právna úprava smeruje k tomu, že Slovensko nedokáže dostatočne zachytávať a sankcionovať obchodníkov s drogami a selektívne kriminalizuje ich užívateľov.

SNS v utorok (20.2.) avizovala, že jej ministri na rokovaní vlády nepodporia materiál, ktorý okrem iného zavádza priestupkovú sankciu na držbu nepatrného množstva aj tvrdých drog. V SNS sú presvedčení, že dôraz treba klásť na prevenciu. Vyčítajú, že čiastočná dekriminalizácia sa má týkať aj tvrdých drog. Obávajú sa pritom, že zmeny zvýšia dopyt po zakázaných látkach a môže niekoľkonásobne narásť počet ich užívateľov. Výhrady k novej legislatíve vyjadrili aj predstavitelia strany Smer-SD.

Vnímam, že dnes materiál nemá podporu koaličných partnerov, tak samozrejme nemalo zmysel o tom ani rokovať. Budeme musieť po nejakom čase prísť možno s upraveným návrhom a pokúšať sa znovu o podporu,“odôvodnila po rokovaní vlády stiahnutie legislatívneho balíka Žitňanská. Prisľúbila, že sa pokúsi vypočuť výhrady koaličných partnerov a pripraví aj variant, že dekriminalizovaná bude len držba marihuany.

Súvisiace články

MIMORIADNA SPRÁVA: Ficov Bašternákov byt sa mení na štátny. Ladislav Bašternák do konca týždňa nastúpi do väzenia

Aneta Leitmanová

Dôchodkový vek na Slovensku sa bude zverejňovať päť rokov dopredu

redakčný výber

Prekvapením v Piešťanoch je kandidatúra bývalého diplomata Stanislava Polonského za Národnú koalíciu

Roman Suchý
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy