Islamský štát utŕžil ďalšiu porážku, Asadova armáda dobyla údolie rieky Jarmúk

Asadova armáda dnes dobyla údolia rieky Jarmuk, ktoré ovládali zvyšky oddielov Islamského štátu (IS). Informovala o tom libanonská televízia Al-Manar blízka hnutia Hizballáh. Vládne vojská tak kontrolujú už takmer celý juhozápad Sýrie pri hraniciach s Izraelom a Jordánskom.

Už v pondelok dobyli  sýrske vládne vojská podporované Ruskom hlavnú baštu zvyškov oddielov IS v tejto oblasti, obec Šadžara, ktorá leží v provincii Dara. Televízia Al-Manar  uviedla, že sýrska armáda má údolie rieky Jarmúk plne pod kontrolou. Podľa exilovej Sýrskej organizácie pre ľudské práva (SOHR) ovláda ešte asi stovka džihádistov z frakcie spriaznenej s IS malé územie na juhozápade provincie Dara.

Sýrska armáda začala terajšie ofenzívu na juhozápade Sýrie 18. júna, cieľom bolo dobyť oblasť z rúk povstalcov a poraziť zvyšky oddielov IS. Boje sa viedli najmä v provinciách Kunajtra a Dara, ktoré bývajú označované za kolísku povstania proti Asadovmu režimu, ktoré vypuklo v roku 2011.

Mesto Dará dobyla sýrska armáda 12. júla, už týždeň predtým ovládla dôležitý prechod na hranici s Jordánskom.

Postup sýrskej armády na juhozápade Sýrie zvýšil napätie medzi Sýriou a Izraelom, ktorého vláda sa obáva prítomnosti iránskych jednotiek v blízkosti svojich hraníc.

Súvisiace články

Vladimír PUTIN: Rusko sa nevzdáva dolára, je to univerzálna rezervná mena

Michal Šumichrast

Polícia zadržala muža, ktorý zaútočil na policajta s nožom pri slovenskom veľvyslanectve v Moskve

Peter Králik

Prečo sa zrušila Putinova návšteva Bieleho domu?

Roman Suchý
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy