Bloomberg: Putin a Trump sa môžu dohodnúť na stiahnutí iránskej armády zo Sýrie
Ruský prezident Vladimir Putin a americký prezident Donald Trump sa počas nadchádzajúceho stretnutia 16. júla môžu dosiahnuť dohodu o stiahnutí iránskych jednotiek zo Sýrie.

S informáciou prišiel Bloomberg  pričom cituje vlastné zdroje z prostredia prípravy samitu. Podľa nich bude “úloha Iránu v Sýrii” hlavnou témou bilaterálneho summitu. Jeden zo zdrojov agentúry dodal, že Moskva súčasne rokuje o tejto téme s Teheránom.

Vladimir Putin dal podľa Bloombergu predbežný súhlas k realizácii amerických a izraelských požiadaviek. Tí chcú nahradenie iránskych síl  vojakmi, ktorí sú lojálni  k vláde v Damašku.

Teraz sa očakáva ponuka, za ktorú to Putin “predá”. Práve tento deal by mal byť jedným z úspechov samitu a rokovaní medzi štyrmi očami, informujú  Kommersanty.

Bloomberg dodáva, že toto intenzívne úsilie, ochota dožičiť úspech Donaldovi Trumpovi pri rokovaniach s Putinom, bude jednou z “podmienok” zlepšenia vzťahov medzi USA a Ruskom.

Prezidenti Ruska a Spojených štátov sa stretnú v Helsinkách. Zoznam tém na diskusiu zahŕňa bilaterálne vzťahy, konflikt v Sýrii a otázky odzbrojenia. Donald Trump, na druhú stranu tiež plánuje diskutovať o situácii na Ukrajine a o ruskom zasahovaní do amerických voľbách.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies