BLOOMBERG: Trump oznámi zavedenie ciel na oceľ a hliník
Spojené štáty budúci týždeň zavedú clá vo výške 25 percent na dovoz ocele a desiatich percent na dovoz hliníka. Oznámil to dnes americký prezident Donald Trump na stretnutí so zástupcami amerického priemyslu. Informuje Bloomberg.

Trump sľúbil oživiť americký oceliarsky a hlinikárenský priemysel, ktorý je podľa neho po desaťročia ušilapávaný nekalým správaním iných krajín.

Clá majú podľa Trumpa zostať v platnosti dlhú dobu. “Budete mať prvýkrát po dlhej dobe ochranu a budete môcť rozvinúť svoj priemysel,” povedal Trump a dodal, že to, čo sa v odvetví dialo v minulých desaťročiach, je hanebné.

Zavedenie ciel zrejme ďalej zvýši napätie s Čínou a ďalšími obchodnými partnermi. Kritici rozhodnutia sa obávajú, že iné krajiny prídu s odvetnými opatreniami. Tvrdia tiež, že zavedenie dovozných ciel zvýši ceny a poškodí automobilky a ďalšie firmy, ktoré používajú oceľ alebo hliník.

Ministri obchodu EÚ sa tento týždeň na svojom zasadnutí dohodli, že ak USA zavedú dovozné clá na oceľ a hliník, prídu s odvetnými opatreniami. Zavedenie ciel je podľa nich nezlučiteľné s pravidlami Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies