Bödör na jeseň v roku 2017 nemal dôvod žiadať Makóa o sledovanie novinárov a politikov

Makó pravdepodobne nezvládol naštudovať spis z odpočúvania politikov a novinárov – respektíve zložku, súvisiacu s monitorovaním  Apache Baru a kaviarne U Krajniaka.

 Prvom rade je potrebné uviesť, že v trestnej veci Jána Kuciaka k sledovaniu, ktoré popisuje Ľudovít Makoó vypovedali v prípravnom konaní, a následne pred súdom príslušníci SIS a KUFS, ktorí sledovanie zabezpečovali.

Výpoveď Makóa nie je možné nazvať ani nekvalitnou paródiou.

Z jeho výsluchu je totiž zrejmé, že ak by aj bol účastný na stretnutiach vedenia, je zjavné, že sledovanie novinárov s ním konzultované a riešené nebolo. Zbežné informácie prezentované na výsluchu sú nesprávne časovo zaradených množstvom poloprávd. Spis zo sledovania je časovo veľmi presne riešený.

Sledovanie začalo presne 8.11.2016. Svedok Škríp uviedol, že sledovaní boli Hríb, Korda, Tódová, Adam Valček, Vagovič, Daniš.

Objednávku na sledovanie Jána Kuciaka dostali ľudia z KUFS začiatkom marca 2017. Paradoxne v tom istom období, bývalý riaditeľ  vysielača Free Europe sa na pravidelnom stretnutí v bare Apache pohoršoval nad tým, že  Aktuality ešte nepublikujú a intenzívne nerozmazávajú Kočnera, čo Hríb prisľúbil urýchlene zariadiť. Ex riaditeľ kritizoval, aj nizku čitanosť týždenníka Týždeň.  

Sledovanie obidvoch kaviarní nielen Apache baru, ale aj kaviarne u Krajniaka bolo realizované na základe pokynu  Pavla šafárika  – vtedajšieho šéfa SIS. Oficiálnym dôvodom bola drogová trestná činnosť. Na základe Šafárikovej požiadavky bol na jeseň 2016 zložený tím z ľudí z KUFS a SIS. Podľa dostupných listín v spise vedenom vo veci vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej prostriedky na vykonávanie sledovania, čiže  auto a technika boli zabezpečené začiatkom decembra 2016.

Samozrejme informácie o tom, že auto na sledovanie ako aj technika boli hradené Mariánom Kočnerom sa v priebehu súdneho procesu ukázali ako nepravdivé.

Z  vypočutia svedkov Kriaka, Mlynarčíka a Škrípa vyplývajú informácie, ktoré potvrdzujú, že sledovaniu Kuciaka venovali len okrajovú pozornosť a vnímali to ako dodatočnú objednávku  do akcie Apache a sledovania 8-9 novinárov.

Z ich výsluchov vyplynulo, že celá skupina JUDr. Kriaka mala oficiálne pracovať na realizácii podozrenia okolo drogovej činnosti, sledovania úzkej skupiny novinárov, medzi ktorými Kuciak ani nebol a pritom narazili na protištátnu činnosť skupiny zaoberajúcej sa úspešne prevratom v bývalej východnej Európe.

Potrebné je však presnejšie uviesť námietky, ktoré odzneli k týmto výpovediam na pojednávaní, pretože ich obsah, formulácia a kauzálna príčinná súvislosť dali k sledovaniu  celkom iný význam a poslanie, ako tvrdila obžaloba.

„Na jeseň 2017 na tomto stretnutí ma Noro požiadal, či by som nezabezpečil sledovanie novinárov a politikov vo vzťahu k nejakým informáciám, ktoré potrebovali,“ 

Z akého dôvodu by Norbert Bödör  na jeseň v roku 2017 žiadal Ľudovíta Makóa, aby policajti z  KUFS sledovali  novinárov a politikov, keď ich sledovali od decembra v roku 2016 a ich sledovanie bolo prerušené iba v letných mesiacoch v roku 2017 na niekoľko týždňov?

V čase údajnej žiadosti mal Makó predsa dvoch ľudí z KUFS, ktorí sa intenzívne sťažovali, že je potrebné posilniť tím,  zaradených na sledovaní Apache baru a Kaviarne „U Krajniaka“.

 „Čo sa týka Borisa Kollára, tak v rámci eliminovania jeho politických krokov a ambícií sme zabezpečili odpočúvanie priestoru kaviarne v Starom Meste niekde pri Kozej ulici, kde sa stretávali Boris Kollár, Daniel Lipšic, Milan Krajniak, Boris Ažaltovič,“… uviedol Makó.

Makó Klamal aj o Borisovi Kollárovi. Sme rodina mala v tom čase stabilné preferencie a SIS a KUFS rozsiahly kompromitujúci materiál na Borisa Kollára.

V sledovaných kaviarňach sa predovšetkým stretávali: Štefan Hríb, Peter Zajac, Fedor  Gál, Martin Mojžiš, Milan Krajniak, Eugen Korda, riaditeľ rádia Free Europe  – Slobodná Európa, osoba – v spise uvádzaná ako „ nemecky hovoriaci agent“ .

Boris Kollár sa v uvedených baroch občas  zastavil, ale spravidla dlho nepobudol. Nie je tam o ňom dokonca ani zmienka, o nadmernom požití alkoholu ako je u stabilných návštevníkov baru.

Paradoxne stabilným návštevníkom  nebol ani Daniel Lipšic. Boris Ažaltovič je spomínaný v kaviarni u Krajniaka a zachytený na fotografii iba jeden krát, Gábor Grendel ani raz.

Jeden až dvakrát boli v monitorovaných zariadeniach kamerou zachytení bratia Peter a Martin Pčolinský a Mirek Tóda.

Milan Fiľo, Jaroslav Naď,  Siekel, Mikulec, Vladimír Pčolinský boli monitorovaní v iných reštauračných zariadeniach pri odovzdávaní kompromitujúcich materiálov.

Záznamy zo sledovania novinárov: Monika Tódová, Marek Vagovič, Dag Daniš, Zuzana Petková monitorovaná v inej kaviarni s Pavlom Sybilom,  Martina Ruttkayová.

„Myslím, že tam bol 2- až 3-krát Peter Pčolinský, Milan Fiľo, Boris Grendel, a to je všetko, čo si pamätám. Na základe týchto výstupov, ktoré boli odovzdané mnou alebo Petrom Slobodom Tiborovi a Norovi, chceli politicky eliminovať Borisa Kollára a jeho stranu, pretože odoberala značné množstvo voličov strany Smer-SD.“

Nie je pravdou ani tvrdenie, že chceli politicky eliminovať Borisa Kolára. Návštevníci Apache baru a kaviarne U Krajniaka boli monitorovaní z dôvodu, že plánovali protesty, riešili diskreditačné kampane a prevrat, respektíve prevzatie moci cez vyvolávanie nepokojov.

 

 

 

 

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies