Bohatstvo v Nemecku je rozdelené veľmi nerovnomerne
Podľa poslednej nemeckej štúdie rástol hrubý domáci produkt Nemecka v rokoch 1991-2016 o 40%, ale spoločenský blahobyt sa zvýšil len o 6,4%. Aj keď v Nemecku ekonomika rastie, blahobyt stagnuje. Je to hlavne preto, že príjmy sú veľmi nerovnomerne rozdelené. Podľa Hans-Böckler-Stiftung v rokoch 1991-2016 vzrástol HDP reálne o 40%. Avšak spoločenský blahobyt sa za rovnaké obdobie zvýšil len o 6,4%.

Znamená to, že sa celková úroveň blahobytu na konci roka 2016 nachádzala na rovnakej úrovni ako v polovici 90. rokov, tvrdí štúdia. Hlavným dôvodom tohto dlhodobého nepriaznivého vývoja je “významný nárast” príjmovej nerovnosti najmä po začiatku 21. storočia. Vtedy totiž stagnovali reálne mzdy mnohých zamestnaných, zatiaľ čo naopak príjmy z kapitálu masívne vzrástli. Gini koeficient, ktorý meria nerovnosť, sa v tom čase silne zvýšil, informuje Tagesschau.

Autori začleňujú alternatívny ukazovateľ k HDP, a síce tzv. národný index bohatstva. Dôležité sú údaje o spotrebe, do úvahy sa berú aj sociálne a ekologické aspekty. Napríklad v minulom roku vzrástli mzdy viac ako inflácia. Ale pretože sa oveľa zvýšili aj príjmy z kapitálu a z majetku, tak sa s príjmovou nerovnosťou nič moc nestalo.

Prof. Liebig z DIW uvádza, že nemecká nerovnosť ide ruka v ruke s príjmovou nerovnosťou. Je zrejmé, že hospodárska expanzia sa netýka všetkých občanov. V rokoch 1991-2015 sa reálne disponibilné príjmy zvýšili u súkromných domácností o asi 15%. Najnižšie skupiny to ale mali inak.

Liebig ale upozornil, že nerovnosť príjmov nie je nevyhnutne nespravodlivosť príjmov. Ľudia väčšinou nechcú rovnaké rozdelenie príjmov, väčšina myslí, že by mali byť rozlíšené podľa výkonu.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies