Boj o piatu automobilku: Slovensko je už vo finále. Ide o čínsku automobilku Zhi Dou
V hre o priemyselný park pri Košiciach by malo byť päť významných hráčov. Informuje finweb portálu HNonline.sk v texte Róberta Turzu.

Ešte pred pár rokmi neuveriteľná predstava – automobilka na východe republiky. Teraz celkom reálna predstava. Podľa informácií HN aktuálne Slovensko figuruje už vo finále rozhodovania sa čínskej automobilky Zhi Dou. O jej investíciu súperíme iba my a Rumunsko.

Výhodou našich konkurentov sú však dotácie. Rumuni totiž ponúkajú pre potenciálnych investorov dotácie až do 50 percent investície. V prípade nášho ministerstva hospodárstva ide o podporu do výšky „len“ 35 percent. Konečné rozhodnutie čínskej automobilky o tom, kde bude nakoniec pôsobiť, by malo padnúť na jeseň.

​Šéf rezortu hospodárstva Peter Žiga zatiaľ tvrdí, že v hre sú piati investori, no podľa informácií HN by malo ísť aj o automobilku.
Okrem Číňanov sa opätovne objavili informácie o BMW. Informácie o tom, že by mal záujem o výrobu na našom trhu, kolovali médiami už v rokoch 2012 a 2013, no automobilka ich vždy dementovala. Tentoraz výrobca „nie“ netvrdí. „Zatiaľ nepadlo finálne rozhodnutie na vytvorenie nového výrobného závodu. BMW Group priebežne zvažuje, ktoré krajiny sú vhodné pre budúcu produkciu.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies