Boli by lietadlové lode USA vo vojne proti Rusku k ničomu?
Americké námorné letectvo úspešne uskutočnilo cvičenie v Baltskom mori, operujúc z lietadlovej lode na Jadrane. Avšak to tiež vypovedá o tom, že pre americké lode tohto druhu je veľmi ťažké vykonávať operácie v Baltskom mori. Na vine je uzavretá vodná plocha Baltského mora aj ruské protivzdušné a bojové protilodné systémy, ktoré môžu ukončiť životnosť americkej flotily.

Tento mesiac viacúčelové stíhačky F / A-18E / F Super Hornet a lietadlá elektronického boja EA-18G Growler dorazili na americkú lietadlovú loď “Harry Truman”, a potom sa zúčastnili každoročného medzinárodného cvičenia s názvom BALTOPS, informuje National Interest.

Hoci sa tieto manévre konajú od roku 1972, tentoraz bolo pozoruhodné, že počas cvičenia nebol “Harry Truman” v Baltskom, ale v Jadranskom mori. A tak, aby sa americké námorné letectvo, krídlo s popisom číslo 1 dostalo na miesta konania BALTOPS, muselo prvýkrát v histórii prekonať celý európsky kontinent.

“Príležitosť podporiť našich spojencov z Pobaltia z Jadranského mora ukazuje, že náš potenciál je v súlade s naším odhodlaním,” povedal veliteľ ôsmej údernej leteckej skupiny, kontraadmirál Gene Black. “Je to ďalší dôkaz flexibility a mobility, ktorý prinášame do bojovej oblasti, a potvrdzuje náš záväzok k regionálnej bezpečnosti a spolupráci s našimi partnermi a spojencami.”

Presun námorného letectva z lietadlovej lode k Baltskému moru cez celú Európu  je pôsobivý, ale odhaľuje zásadné obmedzenia, ktoré regióny stanovia akciám amerických lietadlových lodí. Lode triedy Nimitz alebo Ford s výtlakom 100 000 ton sú príliš veľké a zraniteľné pre vykonávanie operácií v uzavretých vodách Baltského mora.

Navyše pokročilé ruské protilietadlové strely námorných a pobrežných základní predstavujú pre americké lietadlové lode veľmi vážnu hrozbu. A tom svedčí skutočnosť, že palubné letectvo bolo v týchto cvičeniach použité prvýkrát.

Ruské sily, ktoré majú rakety P-800 “Onyx” rôznych modifikácií, majú rad možností, ktoré účinne umožňujú zasiahnuť akékoľvek povrchové plavidlo z Kaliningradskej enklávy až do švédskeho pobrežia.

Takúto zónu pokrytia zabezpečuje exportná verzia pobrežného raketového systému Bastion-P s doletom 300 km. Niektoré verzie modelu P-800 určené pre interné použitie však s najväčšou pravdepodobnosťou môžu zasiahnuť aj na vzdialenosť takmer 600 km – čo znamená, že ovládajú väčšinu Baltského mora.

A napriek skutočnosti, že ruské pobaltské loďstvo sa skladá prevažne zo starých lodí, všetky lode a lietadlá, ktoré má Rusko v tomto regióne, môžu byť vybavené vynikajúcimi protilietadlovými zbraňami. Samotný región je pokrytý inými ruskými systémami, vrátane komplexov S-300B4 a S-400, čo by bolo problémom pre všetky americké jednotky pôsobiace v regióne počas konfliktu.

“Ruské pobaltské loďstvo nie je príliš silné v námornom boji, ale je schopné na určitú dobu zablokovať prístup do pobaltských prístavov zaminovaním. Samozrejme, že druhý problém je, že všetky americké sily budú v okruhu úderu ruských síl dlhého doletu protivzdušnej obrany, cieľom ruských krídlových rakiet, delostrelectva a tiež pod hrozbou operatívneho úderu letectva, “upozornil Michael Koffman z Centra pre námornú analýzu.

V dôsledku toho budú lietadlové lode USA a ďalšie povrchové lode v uzavretých vodách Baltského mora zraniteľné. S výnimkou novej stíhačky Lockheed Martin F-35C bude americké letectvo tiež zraniteľné. Rusko je schopné útočiť ako na lietadlové lode, tak na pozemné letisko využívajúc vysoko presné riadené strely dlhého doletu, a ktoré predstavujú pre spojenecké sily v Európe značný problém.

Potenciálne môže tento problém námorníctvo vyriešiť tým, že podrží svoje lietadlové lode v bezpečnej vzdialenosti – a to za predpokladu, že akcia palubného letectva bude potrebná v tomto operačnom bojovom priestore. Okrem toho je možné využiť tankovacie lietadlá pre zvýšenie dosahu letectva USA.

To znamená, že námorníctvo by malo pokračovať v práci na programe bezpilotného tankovania MQ-25 na mori. Avšak v prípade rozsiahlej vojny s Moskvou, ruské sily napadnú ako tankovacie stroje samotné, tak ich základne. Táto okolnosť naznačuje, že v budúcnosti môže tento stroj potrebovať systém maskovania.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies