Boli sme na vernisáži maliarky Margaréty Petržalovej – Očista
Margaréta Petržalová (1993, Trnava) absolventka keramiky ŠÚV v Bratislave. V súčasnosti je študentkou maľby na VŠVÚ pod vedením prof. Ivana Csudaia, kde minulý rok obhájila bakalársky titul. Vo svojej tvorbe sa venuje najmä figurálnej maľbe, mystike každodennosti a dualite svetov. Výstava OČISTA je jejj prvou samostatnou výstavou, v roku 2016 sa zúčastnila skupinej výstavy Stretnutie v Galerii X.

 

 

Diela Margaréty Petržalovej sú oknami do autonómnych vizuálnych svetov. Jej obrazy sú sebavedomými prejavmi osobnej maliarskej vízie. Margaréta sa nespráva ako kozmetička. Nezahladzuje. Zbytočne neprekrýva. Odhaľuje, ukazuje ťahy, vrstvy, plochy a štruktúry. Vďaka tomu sa stávame súčasťou burácajúceho tvorivého procesu.

 

V jej obrazoch sme konfrontovaní vlastnou telesnosťou, bez zbytočných kultúrnych a zaužívaných nánosov. Nejde však o lacnú pornografickú nahotu, skôr o našu prirodenosť. Vo svojich obrazoch postavy vykonávajúce bežné činnosti zobrazuje organicky, miestami ich telá naberajú až zoomorfné tvary, čím len podčiarkuje našu živočíšnu náturu.  Ako Margaréta tvrdí: “Sami pred sebou neunikneme…”

 

Rozhodne sa prídite pozrieť, maľbu treba vidieť naživo, fotky sú len malou ukážkou.

kurátor: Károly Jancsó

19.1. – 16.2. 2018

Temporary Parapet, Pražská 11, 811 04 Bratislava

otváracie hodiny, streda-piatok: 15:00-19:00

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies