Boris Johnson nedokáže pochopiť, že inteligencia znamená pochybnosti. Je iba katastrofou, dávno nemal byť ministrom
Britský minister zahraničia to prehnal s istotou, keď kategoricky položil na Rusko vinu za otravu Sergeja Skripala, napísal The Guardian v komentári 

Podľa autorky článku tým dal Kremľu víťazstvo v oblasti propagandy a udelil mu teraz právo pochybovať o akomkoľvek tvrdení britskej vlády.

“Boris Johnson nie je katastrofou, ktorá sa môže stať. Je katastrofou, ku ktorej dochádza pravidelne po dobu niekoľkých rokov, a jedinou zmenou je, že katastrofa je stále čoraz väčšia, “napísala Gaby Hinsliffová, komentátorka denníka The Guardian.

Podľa nej súčasný minister zahraničných vecí Veľkej Británie mal už dávno rezignovať, najmä preto, že nie je schopný sa poučiť zo svojich chýb a neuvedomuje si, že aj najmenšia odchýlka od prijatého scenára môže viesť k vážnym následkom, ak sú do prípadu zapojené záležitostí rozviedky.

Napríklad v jednom svojom “nedbalom” rozhovore povedal, že ho niekto z laboratória “Porton Down” osobne uistil, že Rusko stojí za otravou Sergeja Skripala a jeho dcéry. A teraz musí platiť za tieto slová, keď vedúci laboratória povedal, že vedci boli schopní určiť, čo to je to za jed, ale nie sú schopní určiť páchateľa. Autorka pripomína, že podobné poučenie by stálo za to preštudovať po situácii, ktorá viedla k vojne v Iraku: ako je ťažké vysvetliť verejnosti rozhodnutie na základe spravodajských informácií, aby boli dotknuté akékoľvek zdroje alebo ich presnosť.

Po takých protichodných vyhláseniach bola však dôvera vo vládu otrasená, uviedla novinárka. Po tomto “premastení koláča” Johnsonom získal Kremeľ ideálnu výhovorku, aby spochybnil akékoľvek vyhlásenie britskej vlády. Podľa nej, Johnson “priniesol na tanieri Moskve propagandistické víťazstvo” a zbytočne spôsobil škody spravodajské komunite.

Okrem toho tu autorka vidí ešte hlbšie problémy, podľa ktorých riešenie nemusí byť dostatočná ani rezignácia Johnsona – pochybnosti. Akákoľvek nestoprocentná istota politikov je považovaná za slabosť. A keď sú rozhodnutia prijaté na základe rozviedky, vždy sú prítomné tajomstvo a zdroje. Preto sa v spravodajstve cení maximálna poctivosť a schopnosť rozpoznať, že niečo nemôže byť preukázané. A v politike naopak musí existovať istota. Problémy vznikajú, keď sa snaha politikov presvedčivo zrazí so sklonom odborníkov k nejednoznačnosti.

V súčasnej dobe existuje mnoho paralel medzi súčasnou situáciou a prípravami na vojnu v Iraku, ale pre autorku článku sú príliš prehnané. Hoci na tomto príklade konštatuje, že je dôležité si uvedomiť, že zo spravodajských správ je nemožné vymazať “či a nie”. To je dôvod, prečo Theresa Mayová a ďalší povedali, že Rusko je “veľmi pravdepodobne” zapojené do útoku na Skripala a nie “nepochybne”. Aj preto má podľa autorky vodca britskej opozície Jeremy Corbyn pravdu, keď sa pýta vlády, ponúka inú verziu incidentu a požaduje vysvetlenie od Londýna – to nemôže byť považované za nevhodné alebo nevlastenecké správanie.

“Máme právo na  čestné pochybnosti. Rovnako tak by vlády všetkých farieb mali mať právo na čestnú pochybnosť, “uviedla Gabi Hinsliffová.

Spolu s týmto právom ihneď prichádza povinnosť správať sa tak k argumentom, ale ako ukázali nedávne udalosti, ani britskí politici, ani médiá, ani spoločnosť nenastolili medzi právami a povinnosťami správnu rovnováhu, uzavrela autorka článku pre The Guardian.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies