Boris Kollár: Sme pripravení poskytnúť okamžitú pomoc pre zamestnávateľov a zamestnancov

Prioritou je v tejto ťažkej situácii spôsobenej šírením ochorenia Covid-19 poskytnúť okamžitú pomoc pre zamestnávateľov a zamestnancov. Parlament bude pripravený v závislosti od rýchlosti vlády SR zasadnúť buď v utorok alebo v stredu. Vyhlásil to predseda Národnej rady Slovenskej republiky Boris Kollár v diskusnej relácii Na telo.

Všetci sa musíme zomknúť, byť empatickí a zodpovední. „Sme na jednej lodi, bez ohľadu na to, či smeopozícia alebo koalícia, podávam im ruku, aby podporili všetky opatrenia, ktoré pomôžu ľuďom v tejto kríze,“ vyzval svojho partnera v diskusii šéf parlamentu Boris Kollár. Zároveň však ocenil aj opatrenia, ktoré prijala bývalá vláda v začiatku prepuknutia krízy. Terajší predstavitelia koalície diskutujú podľa jeho slov prakticky na dennej báze a všetci sa snažia pomôcť ľuďom, ako sa dá. „Na sobotňajšej koaličnej rade sme 12 hodín diskutovali s odborníkmi, lekármi, ekonómami, len aby sme prijali zodpovedné rozhodnutia. Len za tento mesiac by štátna pomoc vo forme opatrení mala predstavovať až 1,5 miliardy eur. Firmám, ktoré museli zostať zatvorené, chceme preplatiť 80 % nákladov, len preto, aby toto obdobie zvládli,“ priblížil najnovšie opatrenia predseda Národnej rady SR. Cieľom podľa Kollára je najmä to, aby ľudia neprišli o prácu.

MIMORIADNE: Prvá pomoc zamestnancom firmám a SZČO

Druhé opatrenie sa týka firiem, ktoré nie sú povinne zatvorené, ale klesnú im tržby. „Je to hlavne preto, aby zamestnávatelia neprepúšťali v tejto ťažkej dobe,“ vysvetlil. Tým, ktorí by chceli pri pomoci od štátu podvádzať, hneď odkázal, že bude zabezpečená spätná kontrola. Na kritiku svojho spoludiskutujúceho o návrhoch opatrení pre veľkých zamestnávateľov reagoval, že ide o kompetenciu ministerstva hospodárstva. „Riešiť by to mal pán minister individuálne, mám informáciu, že sa už skontaktoval s Klubom 500 a že prebiehajú aj rokovania. Táto koalícia je však vo vláde 5 dní, nemôžete chcieť zázraky,“ kontroval Kollár. Rovnako doplnil, že na poslednej parlamentnej schôdzi už boli prijaté prvé sociálno-ekonomické opatrenia. „Samozrejme máme pripravené ďalšie opatrenia, ktoré budú predstavené tento týždeň,“ dodal šéf parlamentu. Národná rada SR bude podľa jeho slov pripravená rokovať v závislosti od vlády buď v utorok, alebo v stredu.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies