Brexit by mohol stáť o miliardy viac ako bolo odhadované, tvrdia auditori
Nový návrh zákona o brexite spísaný vládou Theresy Mayovej môže výjsť britskej daňových poplatníkov na viac, ako odhadovaných 36 miliárd libier. Spory sa vedú o záväzky voči fondom EÚ.

Hoci vláda pristúpila na drobné zmeny návrhu, ktorých účelom je vyňatie britských príspevkov do Európskeho rozvojového fondu vystavujúci 2,9 mld. libier, Národný kontrolný úrad vylúčil, že by pobrexitové náklady neprevýšili predpokladané maximum, informuje britský The Independent.

“Relatívne drobné zmeny návrhu o vzťahoch Veľkej Británie s fondmi EÚ budú znamenať nárast predpokladaných nákladov z cca 35 mld. libier na 39 mld. libier,” hovorí audítorská správa.

Pochybnosti o pobrexitovom vyjadrení, pokiaľ sa jedná o britské odvody do európskych fondov, vyjadrila tiež predsedníčka poslaneckého rozpočtového výboru Meg Hillier (Labouristi). Podľa jej názoru by mali mať britskí občania jasnú predstavu o tom, ako veľmi zaťaží odchod krajiny z EÚ štátny rozpočet.

“Obávam sa, že britské náklady spojené s odchodom z EÚ budú aj naďalej vysoké. Pre naše deti aj vnukov to znamená riziko ďalšieho platenia v nadchádzajúcich desaťročiach. Ako rokovania pokračujú, tak sa stále objavujú ďalšie a ďalšie náklady návrhu zákona o brexite. Vláda musí verejnosť jasne informovať, za čo bude platiť, a prečo. Daňoví poplatníci nesmú mať pocit, že sme im vyjednali nevhodné podmienky, “povedala Meg Hillier.

    “V predpokladanej výške nákladov sú zahrnuté variabilné sumy, a preto je možné, že dôjde k ich prevýšeniu. Za najspoľahlivejší odhad považujem 39 mld. libier namiesto očakávaných 35,” povedal Sir Amyas Morse.

Konzervatívna poslankyňa Nicky Morganová a predsedníčka Výboru pre rozpočet Dolnej snemovne povedala, že zatiaľ čo Národný kontrolný úrad nevidí v nákladoch brexitu žiadny problém, ona si v tom tak istá nie je, píše Bloomberg.

 “Keď som si naštudovala tú správu, zistila som, že z nej jasne nevyplýva, aký bude mať návrh reálny vplyv na štátny rozpočet. Napríklad v nej nebola vôbec zahrnutá zmienka o britských záväzkoch k Európskemu rozvojovému fondu, ktoré nás po odchode z EÚ vyjdú na 2,9 mld. euro, “povedala poslankyňa Morganová

Ďalšie spory sa vedú o to, či bude musieť Veľká Británia po brexite platiť až do roku 2064 kvôli dôchodkovým záväzkom voči EÚ. Spočiatku sa predpokladalo, že by sa tohto záväzku zbavila koncom roka 2021, ale teraz sa ukazuje, že by tak mohlo byť dlhšie.

Iné obavy sa točia okolo postavenia Veľkej Británie v prechodnom období, teda od marca 2019 do decembra 2020, kedy sa stanoví jasný podiel záväzkov krajiny voči EÚ. Auditori sa však obávajú, že bude mať Európska komisia vysokú mieru právomocí to sama určiť.

    “Môžem vám garantovať, že Veľká Británia iba splatí svoje záväzky vyplývajúce z jej členstva v EÚ, ako sme dohodli. Vláda rozhodne neurobí žiadny krok, ktorý by britských daňovníkov zaväzoval aj naďalej odvádzať do európskych fondov, ako by sme nikdy nevystúpili. Národný kontrolný úrad jasne potvrdil, že nami odhadované náklady sú reálne, a že ich prípadné prevýšenie bude nepatrné, “povedal hovorca vlády.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies