BREXIT: Je to úplný chaos. Theresa Mayová už nemá žiadnu autoritu. David Davis rezignoval
Britský minister pre odchod Veľkej Británie z Európskej únie David Davis s okamžitou platnosťou rezignoval. Informuje portál Politico.

Svojho úradu sa vzdal po spore s premiérkou Theresou May ohľadom jej návrhu na podobu vzťahov Spojeného kráľovstva s EÚ po tom, čo krajina budúci rok blok opustí. Vo svojom rezignačním liste dnes podľa agentúry Reuters okrem iného uviedol, že kvôli politike Mayovej sa Londýn ocitne v lepšom prípade v slabej vyjednávacej pozícii a bude nútený robiť ďalšie ústupky.

Parlament navyše podľa Davisa nezíska po brexite späť z Bruselu niektoré právomoci. Takéto vyhliadky sú “skôr iluzórne než reálne, uviedol Davis. Pripomenul, že s úradom predsedníčky vlády sa v uplynulých mesiacoch nezhodol v rade otázok týkajúcich sa brexitu. Podľa neho je menej a menej pravdepodobné, že sa vláde podarí uviesť do praxe výsledok referenda z roku 2016, v ktorom sa Briti vyslovili pre odchod z .

Mayová v reakcii na Davisovho demisiu podľa Reuters uviedla, že jeho odchode ľutuje. Dodala, že rokovacia pozícia britskej vlády je v súlade s výsledkom referenda aj volebným programom konzervatívcov, v ktorom strana sľubovala odchod z jednotného trhu aj colnej únie.

Podľa nej tiež nie je pravda, že by parlament nezískal po brexitu späť kontrolu nad britskými zákonmi. Vláda musela urobiť nejaký krok, aby mohla nastať fáza podrobnejších rokovaní o budúcich vzťahoch Londýna a Bruselu, dodala Mayová.

Po Davisovi, ktorý funkciu ministra pre brexit zastával od roku 2016, ohlásila odchod z ministerstva pre brexit podľa tlače aj ďalšia kľúčová osoba, námestník Steve Baker.

Britské médiá nevylučujú, že rezignujú aj ďalší vysoko postavení členovia kabinetu. Demisiu podal Davis krátko po tom, čo si premiérka Mayová zaistila podporu rozdeleného kabinetu pre svoje plány týkajúce sa vzťahov Británie a EÚ po brexite.

Podľa niektorých členov vlády, ktorí sú zástancami takzvaného “tvrdého” brexitu, teda úplné odluky od EÚ štruktúr, je ale vládny brexitový plán príliš mäkký. Podporovateľom nekompromisného brexitu bol aj Davis. Podľa agentúry AP jeho odchod krehkú vládu konzervatívcov oslabí.

Premiérka má dnes navyše svoj brexitový plán obhajovať v Dolnej snemovni. Čakajú ju tiež rokovania s konzervatívnymi poslancami a členmi Snemovne lordov.

Je to úplný chaos. Theresa Mayová už nemá žiadnu autoritu,” citovala BBC predstaviteľa opozičných labouristov Iana Laveryho. Konzervatívny poslanec Peter Bone naproti tomu súdi, že Davis sa rozhodol správne a zásadovo. Návrhy premiérky ohľadom brexitu sú podľa neho neprijateľné. BBC súdi, že Davisa, o ktorého možnej demisii britské médiá špekulovali už dlho, pravdepodobne nahradí minister životného prostredia.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies