Británia chce obmedziť vízový systém pre bohatých Rusov. Nevylučuje sa aj zabavenie ich majetku
Víza viac ako 700 bohatých Rusov, ktorí žijú vo Veľkej Británii, sú predmetom preskúmania, lebo vláda zvažuje nové spôsoby obmedzovania moci a vplyvu Kremľa po otravách v Salisbury. Informuje The Guardian.

Ministri britskej vlády sa domnievajú, že sú potrebné ďalšie obmedzenia udeľovania víz zahraničným investorom. Udeľovanie víz zahraničným investorom funguje už desať rokov, kedy stovkám majetných Rusov, z ktorých mnohí sú spojencami Vladimira Putina a prominentní oligarchovia, systém prideľovania víz umožnil speňažiť ich investície za obyčajný 1 milión libier.

Bezpečnostné služby a protikorupční vyšetrovatelia si už dlho sťažujú, že Spojené kráľovstvo príliš uľahčilo  spojencom Kremľa pobyt vo Veľkej Británii, tak teraz privítali pritvrdenie podmienok, ktoré nastáva v súvislosti s oznámením Theresa Mayo postupe vyšetrovania otráv v Salisbury.

Ministerstvo vnútra vykonáva revíziu investičných víz triedy 1, ktorých udelenie bolo už pred tromi rokmi silne obmedzené na základe obáv, že víza boli vydané osobám, ktorých bohatstvo bolo dosiahnuté korupciou.

Podľa zmien zavedených v roku 2015, ktoré zahŕňali zvýšenie investičného požiadavky na 2 milióny libier, mali žiadatelia predložiť potvrdenie pôvodu svojho bohatstva, čo bolo v schválených žiadostiach podstatné.

Hovorca ministerstva vnútra odmietol komentovať závery vyšetrovania v Salisbury. Domnievame sa však, že teraz môže nastať ďalší posun vízového systému, pretože napätie medzi Kremľom a Londýnom naďalej stúpa.

Zdroj z ministerstva vnútra potvrdil, že preskúmanie, tretie za štyri roky, sa rozširuje až do roku 2008, keď bola zavedená schémy triedy 1 Labouristickou vládou, čo znamená, že zahŕňa preskúmanie viac ako 3 000 víz, z ktorých viac ako 700 bolo vydané ruským investorom.

“Vláda kontroluje všetky imigračné trasy a má schopnosť obmedziť vízum tam, kde nájdeme dôkazy o závažných priestupkoch,” dodal zdroj.

Jeden z prominentných oligarchov, majiteľ FC Chelsea Roman Abramovič, stiahol svoju žiadosť o nové vízum kvôli vzťahom medzi Spojeným kráľovstvom a Ruskom.

“Vyzývame vládu, aby prehodnotila príjemcov víz triedy 1, aby sa uistila, že ich vstup do Spojeného kráľovstva nie je založený na podozrivom bohatstve,” uviedla Rachel Davies Teka, vedúca právnička v Transparency International, protikorupčnej organizáciu, “sme potešení, pretože sa teraz zdá , že sa vláda zaviazala na vykonávanie týchto kontrol. “, dodala.

“Počas prvých siedmich rokov bolo schéma pre investorov na úrovni 1 otvorená zneužívaniu korupčnými osobami, pretože len veľmi málo – ak vôbec nejak – boli vykonané kontroly zdrojov týchto investícií,” upozornila Rachel Davies Teka.

“V tomto období bolo udelené vízum viac ako 3000 osobám, z ktorých každý investoval minimálne 1 milión libier. Naše vyšetrovanie ukázalo, že takmer štvrtina z nich pochádza z Ruska, štátu spojeného s vysokou mierou korupčného rizika. To by mohlo znamenať, že viac ako 700 bohatých Rusov získalo pobyt v Británii v rokoch 2008 až 2015 bez riadnej kontroly zdroja ich bohatstva, ktoré im umožnilo získať toto vízum, “dodala Rachel Davies Teka.

Tento krok vítajú tiež poslanci, ktorí kritizovali vízový systém. Písomne ​​na webových stránkach konzervatívcov minulý týždeň Bob Seely, ktorý sedí vo výbore pre zahraničné veci, vyzval k zmene “nášho vízového režimu, aby sme uľahčili obyčajným Rusom, aby sem prišli a viac to sťažili pre oligarchov, než naopak. V súčasnej dobe naše vízové ​​režimy príliš odmeňujú kleptokratov a trestajú obyčajných ľudí. Poďme to otočiť. “

Existujú tvrdenia, že Národná agentúra pre kriminalitu sa zaoberá kontrolou celej rady neopodstatnených vydaných víz bohatým ruským občanom žijúcim v Spojenom kráľovstve, čo je nová forma sankcií, ktorá by mohla viesť k tomu, že niektorí z nich budú mať zabavený majetok.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies