Británia je pred zásadným rozhodnutím. Aká je realita Mayovej brexitu?
Plán na opustenie EÚ, ktorý predstavila britská premiérka Theresa Mayová, je momentom víťazstva súdneho rozumu v šialenstve brexitu. Konečne sa ukázalo, čo brexit v podaní Mayovej znamená, pričom za dobrú správu považuje skutočnosť, že je mäkšia, ako predsedníčka vlády pôvodne naznačovala.

“Zlou správou je, že je to stále brexit,” zdôrazňuje denník Guardian. Kvituje však racionálny záver premiérky, že jej neprekročiteľné línie načrtnuté tak, aby uspokojili zástancu tvrdého postupu v Konzervatívnej strane, by znamenali pre britský obchod a pracovné miesta v krajine katastrofu.

Mayová urobila rozhodný a správny krok, aby sa s touto líniou rozišla. Vysvetľuje, že namiesto celkového odchodu z jednotného trhu a opustenie všetkých regulácií EÚ premiérka navrhuje po brexite “udržať spoločné pravidlá pre všetky tovary”, vrátane poľnohospodárskych produktov, a jej plán miesto ukončenia jurisdikcie Európskeho súdneho dvora počíta s tým, že britskí sudcovia budú naďalej brať ohľad na európske judikatúry.

Naivné myslenie však stále pretrváva. Brusel neumožní Británii odmietať budúce európskej regulácie na tovar a obmedzovať slobodný pohyb osôb, ani keď Londýn prijme “obchodné dôsledky”, rovnako ako EÚ nepristúpi na byrokratickú schému, ktorá by uľahčilo colné dohody tým, že prenesie výber ciel na tretie krajiny.

“Nie je šanca, že toto bude schválené v Bruseli, ktorý bude namiesto toho nepochybne žiadať permanentnú brzdu v dohode o odchode, ktorá zachová Britániu v colnej únii s EÚ, kým tá nepríde s funkčnou alternatívou,” píše Guardian. Za dobrú novinku považuje, že v Downing Street začína vychádzať na povrch realita a plán Mayovej museli podpísať vládni ministri.

Existujú teda náznaky, že brexit v podaní Mayovej by mohol dopadnúť dobre, ale premiérka má k tomuto ešte ďaleko, predovšetkým ak EÚ bude chcieť od Británie ďalšie záruky a jasné vyhlásenie. Brexit je oveľa viac o kríze v Konzervatívnej strane než o tom, na čo zvyšných dvadsaťsedem krajín EÚ v reáli pristúpi.

Konzervativizmus, podobne ako sociálna demokracia, sa v časoch zažitého poriadku narušujúca globalizácia zmieta v problémoch, pretože sa mení životný štýl a pracovný a rodinný život. Konzervatívna strana, ktorá má chrániť záujmy biznisu, čaká názorový kolaps, ak sa jej hlavné frakcie teraz rozhodnú ničiť pravidlá kapitalizmu.

Británia má však záblesk nádeje, pretože rôzne členské štáty EÚ sa pohybujú odlišnou rýchlosťou a ak krajina zostane na jednotnom trhu a v rámci colnej únie, ocitne sa síce v pomalšom pruhu, ale nie úplne mimo cestu. V budúcnosti by sa Spojené kráľovstvo mohlo k EÚ podľa svojej voľby k opäť tesnejšie primknúť, prípadne naopak vzdialiť.

Stúpenci tvrdej línie síce môžu považovať túto flexibilitu za formu poddajnosti, ale v neistých dobách sa takáto možnosť javí ako realizmus. Tvrdí, že Británia potrebuje funkčný model pre existenciu mimo európsky politický projekt, ktorý ju s EÚ pevne ekonomicky prepojí.

Bez ohľadu na svoju príchuť je brexit aktom sebapoškodenia. Mayová zjavne ponúka kozmetické zmeny vo voľnom pohybe (osôb) a zároveň obmedzuje škody pre biznis. Británia bude nútená pravidlá len prijímať, bez toho aby sa podieľala na ich tvorbe, čo je pre suverenitu krajiny oveľa horšie ako súčasný stav.

Presvedčenie stúpenci brexitu EÚ ideologicky odmietajú, pretože ju chybne vinnia za všetko zlé v Británii. Pre týchto britských zákonodarcov je prielom zo strany Mayovej oveľa viac než zabitie prázdneho sloganu, a preto budú chcieť akcelerovať rozchod s Európou na geopolitickú únikovú rýchlosť, ktorá umožní oslobodiť sa z toho, čo považujú za obmedzujúce gravitačné pole EÚ.

Európa pravicu v Konzervatívnej strane oslabila tým, že ju rozdelila.Pre mnoho konzervatívcov je brexit dôležitý, ale nie viac ako jednota strany a práve oni pôjdu s Mayovou. Zvyšok sú “nezmieriteľní”, ktorí vidia EÚ ako existenčnú hrozbu pre Spojené kráľovstvo a tejto skupine sa musí premiérka postaviť v parlamente.

Útechou je skutočnosť, že Mayová po dvoch rokoch prišla s nejakým programom, ktorý berie do úvahy realitu, ktorej bude Británia pri odchode s EÚ čeliť. “Ale bez toho, aby sa rozlúčila s tvrdou brexitovou parlamentnej kľukou, nedokáže prísť s plánom pre britský odchod z EÚ, ktorý by sa mohol ukázať ako praktický,” uzatvára The Guardian.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies