Britská polícia našla zdroj novičoku v Amesbury
Britská polícia objavila zdroj nervovo paralytickej látky novičok, ktorou sa pred necelými dvoma týždňami otrávili dvaja Briti v juhoanglickom Amesbury neďaleko Salisbury. Bola ním malá fľaštička, ktorá sa našla v dome jednej z obetí otravy.Ako sa nádobka do domu dostala, ale zatiaľ jasné nie je.

Látkou novičok sa 30. júna v Amesbury otrávili 45-ročný Brit Charlie Rowley a jeho o rok mladšia partnerka Dawn Sturgessová. Podľa polície prišli do styku s nervovo paralytickou látkou zrejme nešťastnou náhodou. Sturgessová na následky otravy v nedeľu zomrela, Rowley v utorok nadobudol vedomie a nie je v kritickom stave, informuje agentúra Reuters.

Novičokom boli na začiatku marca otrávení aj bývalý ruský agent pracujúci pre Britov Sergej Skripal so svojou dcérou Júliou. Obaja sa z otravy zotavili a teraz sa nachádzajú na neznámom mieste. Británia zo zodpovednosti za ich otravu obvinila Rusko, ktoré to odmieta.

Podľa polície sa našla malá fľaštička pri prehliadke Rowleyho domu. Laboratórne testy preukázali, že obsahovala látku novičok, ktorá sa vyrábala v 70. a 80. rokoch v Sovietskom zväze. Ako sa nádobka do domu dostala, vyšetrovatelia zatiaľ nevedia.

Odborníci v armádnom zariadení Porton Down podľa policajného vyhlásenia naďalej vykonávajú testy, aby zistili, či je novičok z fľaštičky rovnakej rady ako ten, ktorý bol použitý v prípade Sergeja Skripala a jeho dcéry.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies