Britská vláda vyhrala kľúčové hlasovanie o colnej únii, bolo to tesné
Britskí poslanci včera tesne neschválili dodatok o colnej únii k zákonu o obchodných aspektoch brexitu. V prípade, že sa britskej vláde nepodarí do januára 2019 vyjednať voľný pohyb tovaru s EÚ, museli by podľa dodatku ministri začať diskusiu o colnej únii s EÚ. S dodatkom prišli proeurópski rebeli z vládnej Konzervatívnej strany a podporili ho aj opoziční labouristi.

Britská tlač výsledok  hlasovania hodnotí ako jedno z ďalších víťazstiev premiérky Theresa May. BBC uviedla, že vedenie konzervatívnej strany svojim poslancom oznámilo, že prípadná  vládna prehra by viedla až k hlasovaniu o nedôvere kabinetu.

Zákon o obchode má zabezpečiť kontinuitu obchodnej politiky Spojeného kráľovstva po odchode z únie v marci 2019. Nezaoberá sa ale budúcimi obchodnými vzťahmi s EÚ, ani s inými krajinami. Vláda premiérky Mayovej je proti tomu, aby Británia bola s európskym blokom po brexitu v colnej únii.

Dodatok, o ktorom  poslanci Dolnej snemovne hlasovali, bol pokusom túto vládnu stratégiu zmeniť. Konzervatívny poslanec Julian Smith, ktorého úlohou je zabezpečovať, aby vládni poslanci hlasovali v súlade s postojom strany, sa podľa reportéra britského týždenníka The Spectator po hlasovaní usmieval. “Tušil, že práve bola odvrátená úplná katastrofa,” uviedol reportér.

Hovorca labouristov pre brexit Keir Starmer po neschválení dodatku na twitteri podotkol, že rozdiel medzi hlasmi za a proti sa pri podobných hlasovaniach stále zmenšuje. “A toho sa budeme držať,” dodal.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies