Britská vláda zverejnila plán odchodu z EÚ, je pod paľbou kvôli ústupkom
Britská vláda zverejnila vo štvrtok dlho očakávaný plán na podobu vzťahov s Európskou úniou po odchode krajiny z bloku. Premiérka Theresa Mayová sa okamžite dostala pod paľbu kritiky, že porušila svoje sľuby, keď súhlasila s tým, aby sporné otázky riešili súdy EÚ, a umožnila pracovníkom z krajín EÚ krátkodobo pracovať v Spojenom kráľovstve bez víz.

Dokument o 98 stranách podľa Reuters konštatuje, že rokovacia pozícia Londýna sa “posunula”, ale že britská vláda stále trvá na svojich brexitových požiadavkách.

S plánom však nesúhlasí rad politikov Konzervatívnej strany premiérky Theresa Mayovia, ktorí zastávajú myšlienku “tvrdého” brexitu, teda úplnej odluky od štruktúr EÚ. Plán pritom počíta s tým, že obchodné spory budú spadať v určitých prípadoch pod súdy EÚ.

Jadrom dokumentu, ktorý podrobne rozvíja návrhy kabinetu zverejnené minulý týždeň, je podľa agentúry Reuters zachovanie úzkych väzieb s Úniou, predovšetkým voľný pohyb tovaru. Naproti tomu pre služby, ktoré sú jedným z motorov britskej ekonomiky, plán počíta s určitou flexibilitou, ale prístup na trh Únie by mal byť obmedzený.

Zavádzanie zjednodušeného colného režimu FCA bude podľa dokumentu postupné a nebude dokončené skôr ako v roku 2022, uviedol denník The Daily Telegraph.

Plán okamžite rozcupoval vedúci skupiny euroskeptických konzervatívnych poslancov Jacob Rees-Mogg: “Výsledkom je, že de facto budeme podliehať Európskemu súdnemu dvoru. Nepoznali sme také vazalstvo od doby, kedy kráľ Jan (Bezzemok v roku 1200 – pozn. Red.) zložil hold francúzskemu kráľovi. “Podľa neho text nespĺňa sľuby, ktoré Mayová dala. Ani slová o obmedzení migrácie podľa neho nič neznamenajú. Ľudia si podľa neho nájdu iné spôsoby, ako uplatniť slobodu pohybu, na ktorú si zvykli.”

Kvôli aktuálnej podobe plánu, na ktorom sa vláda dohodla minulý piatok, odišli minister pre brexit David Davis a minister zahraničia Boris Johnson.

Premiérka naopak uviedla: “Prináša to, pre čo ľudia hlasovali, teda pre návrat kontroly nad našimi peniazmi, našimi zákonmi a našimi hranicami – presne to prináša.” Reagovala na pripomienku, že sa pred štvrtková návštevou Veľkej Británie americký prezident Donald Trump pýtal, či Briti dostanú taký brexit, aký si priali.

Vláda však čelila kritike aj preto, že v čase, keď prišla premiérka plán predstaviť, ešte nemali poslanci text k dispozícii. Keď nový minister pre brexit Dominic Raab povedal, že by mal byť text k dispozícii, “hneď ako to bude prakticky možné”, dočkal sa ďalšieho bučania. Plán označil za schéma “pre pragmatické a ambiciózne budúce partnerstvo medzi Veľkou Britániou a EÚ”. Text sa potom prevedie do zákona.

Vedenie londýnskej City, finančného centra krajiny, vníma plán brexitu ako ranu pre finančníctvo a služby, vplyv bude mať vplyv na miesta, dane i rast. City sa opakovane nechcela podriadiť pravidlám EÚ pre banky a investovania, ktorá považovala za príliš zväzujúce.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies