Brusel chce presmerovať finančné prostriedky z V4 smerom k južným štátom
Desiatky miliárd eur z fondov Európskej únie by mohli po roku 2020 namiesto do krajín strednej a východnej Európy ako je Poľsko, Maďarsko alebo Česká republika putovať skôr do štátov ťažko zasiahnutých nedávnou finančnou krízou, teda do Španielska a Grécka.

Komisia má v pláne ukončiť doterajšie rozdeľovanie peňazí z kohéznych fondov takmer výlučne na základe výšky hrubého domáceho produktu na obyvateľa a nahradiť ju oveľa širšími kritériami pokrývajúcimi rad faktorov, od nezamestnanosti mládeže, vzdelávania a životného prostredia až po inovácie a prístup krajín k migrácii.

Zmeny budú najkontroverznejšou súčasťou návrhu viacročného rozpočtu EÚ na roky 2021 až 2027. Prinesú totiž dramatickú premenu kohéznej politiky, ktorá má za úlohu podporovať menej rozvinuté časti EÚ, informuje Financial Times.

“Skúšajú to postaviť proti nám. Je to ďalší spôsob, ako prísť o peniaze,” vrdí veľvyslanec  jednej z únijných krajín, ktorá by na novom modeli strácala. O podrobnostiach reforiem sa stále jedná, diplomati však predpokladajú, že výsledkom bude presmerovanie finančných prostriedkov z Poľska, ČR a Pobaltia do juhoeurópskych štátov, napríklad Talianska, Španielska, Grécka, a dokonca aj do niektorých regiónov vo Francúzsku.

Rokovania ohľadom budúceho viacročného rozpočtu sú sťažené plánovaným znížením celkových výdavkov z kohéznych fondov, ktoré majú sčasti pomôcť kompenzovať výpadok v príjmoch spôsobený odchodom Británie z Európskej únie. Komisár pre rozpočet Günther Oettinger v tejto súvislosti hovoril o nevyhnutnosti škrtov medzi piatimi a desiatimi percentami.

List Financial Times tiež upozornil, že nemecká kancelárka Angela Merkerlová a francúzsky prezident Emmanuel Macronapodporujú myšlienku využiť rozpočet EÚ na finančnú podporu regiónov s veľkým počtom žiadateľov o azyl, ako sú Nemecko či Švédsko.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies